آنچه درباره ایمپلنت باید بدانیم

ایمپلنت  دندون

ایمپلنت های دندانی به شکل پیچ هایی از جنس تیتانیوم هستن که در استخون فک جاگذاری می شن و مانند ریشه دندون عمل می کنن. این درمان، جانشین خوبی واسه دندون های از دست رفته. امروزه بیماران زیادی واسه گذاشتن ایمپلنت به کلینیک های دندون پزشکی مراجعه می کنن. بدیش اینه تعداد خیلی از اونا هم باورهایی درباره ایمپلنت دارن که نشون از بی اطلاعی اونا در این زمینه س. واسه اطلاعات بیشتر به این نکته ها توجه کنین.

  1. ایمپلنت به استخون فک آسیب نمی زند

ایمپلنت ها از جنس تیتانیوم هستن که در محیط بدن به طور کامل خنثیه و در شرایط طبیعی نه تنها هیچ عکس العمل مضری واسه بدن آدم ایجاد نمی کنه بلکه با تغییرات سطحی ایجاد شده روی اونا، شدیدا تمایل دارن جذب استخون فک شن. هم اینکه ایمپلنت مانع ادامه تحلیل استخون فک می شه. قرار دادن ایمپلنت ها مگه در شرایط بسیار نادر باعث هیچ واکنشی در استخون نمی شه.

  1. ایمپلنت درد و ناراحتی ایجاد نمی کنه

قرار دادن ایمپلنت در علم دندون پزشکی جراحی حساب می شه که باید در محیطی استریل انجام شه. در مقایسه با بقیه جراحی های محیط دهن، اندازه درد و ناراحتی جراحی ایمپلنت بسیار کمتره و با رعایت دستورات دندون دکتر بیشتر بدون ناراحتی تموم می شه.

  1. امکان قرار دادن همزمان ایمپلنت همراه کشیدن دندون هست

دندون های غیرقابل نگهداری باید کشیده شن و معمولا ۲ تا ۳ ماه صبر می کنن تا در ناحیه بدون دندون استخون سازی انجام گیرد. با این حال در بعضی شرایط و به صلاحدید دندون دکتر اگر ریشه دندون دچار عفونت فعال نباشه، امکان قرار دادن همزمان ایمپلنت همراه کشیدن دندون هست. مزیت کلی این روش اینه که واسه خارج کردن دندون و قرار دادن ایمپلنت به یه مرحله بی حسی و جراحی نیازه و احتیاجی به تاخیر افتادن درمان ایمپلنت نیس.

  1. قرار دادن دندون روی ایمپلنت ممکنه کمی وقت گیر باشه

معمولا بعد از قرار دادن پیچ ایمپلنت با در نظر گرفتن شرایط بین ۲ تا ۴ ماه (و در بعضی شرایط تا ۶ ماه) باید صبر کرد تا استخون دور و بر ایمپلنت به طور کامل شکل بگیره. با این حال در بعضی شرایط امکان داره که در صورت مناسب بودن استخون فک – به خصوص در مورد دندون های قدامی که در ناحیه زیبایی هستن- همزمان با قرار دادن ایمپلنت بشه روکش موقت یا دائم رو روی اون قرار داد.

  1. فقط بعضی از بیماران به جراحی سینوس فک نیاز دارن

آدمایی که دندون های خلفی فک بالا رو مدت ها پیش کشیده ان، سینوس های استخون فک بالایشون، داخل استخون گسترش می یابد. از این رو استخون کافی به خاطر قرار دادن ایمپلنت وجود نداره پس قبل از قرار دادن ایمپلنت نیازه که سینوس فک بازسازی و به طرف بالا برده شه. بعد از این جراحی می توان ایمپلنت رو بدون این دست اون دست کردن یا ۴ ماه بعد قرار داد.

  1. بعضی از بیماران نباید ایمپلنت بذارن

ایمپلنت موارد نبود تجویز محدودی داره، بیماران گرفتار به دیابت کنترل نشده، بیماران تحت رادیوتراپی به خصوص در ناحیه فک و صورت و مریضایی که طولانی مدت تحت درمان بیس فسفونات بوده ان، نباید ایمپلنت بذارن. تجویز کردن یا نکردن ایمپلنت به تشخیص دندون دکتر بستگی داره.

  1. به شایعات غلط توجه نکنین

بعضی مردم باورهایی دارن که اصلا توجیه علمی ندارن؛ مثلا بعد از قرار دادن ایمپلنت نباید سرما بخورین! بعد از قرار دادن ایمپلنت نباید سرتون رو خم کنین! قرار دادن پیچ در فک ها باعث عفونت می شه! و… هنگام گذاشتن ایمپلنت به طور کامل با دندون پزشکتون مشورت کنین تا هرگونه شک و شبه س از بین بره.

دندون دراوردن نوزاد چقدر زمان میبره؟

چیجوری جرم دندون رو در خونه بگیریم؟

دندون هفته نامه سلامت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *