آنچه که باید درمورد سرطان بدانید!

سرطان cancer

بدیش اینه هر روز تعداد خیلی از افراد جهان دچار شکل های جور واجور سرطان می شن. هممون بارها دلایل زیادی واسه دچار شدن به شکل های جور واجور سرطان رو شنیده ایم، از اثر نوع زندگی و تغذیه گرفته تا سروکار داشتن با مواد شیمیایی! اما همه این دلایل که گاه بزرگ نمایی آمیز هستن، تایید شدن یا خیر؟

در واقع فقط تعداد محدودی از این عوامل خطرناک بوسیله پزشکان و محققان مورد تأیید قرار گرفتن، مانند برنامه غذایی ناجور، مصرف دخانیات، نبود ورزش منظم ، مصرف مشروبات الکلی و … .

راز اول : سبک زندگی در قرن ۲۱ ام دلیل دچار شدن به سرطان می شه

این که ما در چه قرن و در چه شرایطی زندگی می کنیم، فقط دلیل افزایش تعداد مبتلایان به سرطان نمی شه. در گذشته هم سرطان گسترش زیادی داشته.

بعضی وقتا همین برنزه کردن پوست دلیل آفتاب سوختگی و صدمه و سوختن سلولای پوست و به دنبال اون دچار شدن به سرطان می شه

طبق بررسیای انجام شده در این مورد هم این تایید شده که افراد سن بالا بیشتر از بقیه در خطر دچار شدن به شکل های جور واجور سرطان قرار دارن.

حتی به گفته بعضی محققان، اندازه دچار شدن به سرطان سینه، ۳۰ درصد نسبت به قرون گذشته کم شده.

راز دوم : مواد ضد تعریق (دئودرانتا) دلیل بروز سرطان پستون می شن

بعضی می گن که به کار گیری مواد ضد عرق یا ماما می تونه دلیل بروز سرطان سینه شه. این نگرانی به خاطر این پیش میاد که مواد ضد تعریق شامل عنصر آلومینیم هستن که ممکنه دلیل افزایش خطر دچار شدن به سرطان سینه شه، اما بررسیا و تحقیقات بزرگ گذشته نشون میده که این مواد نمی تونن به عنوان یه عامل خطر جدی واسه سرطان حساب شن.

راز سوم : نگاه منفی و استرس دلیل دچار شدن به سرطان می شه

استرس زیادتر از اندازه می تونه احتمال دچار شدن به سرطان و تومورها رو زیاد کنه. عوضش مثبت اندیشی (خوش بینی)، از بروز سرطانا جلوگیری می کنه.

براساس تحقیقات، افراد دپرس بیشتر از بقیه در اثر دچار شدن به سرطان می میرن و دلیل هم اینه که سیستم ایمنی این افراد ضعیف کردن می شه و بدن نمی تونه با عوامل سرطان زا مقابله کنه.

هم اینکه نبود پیگیری درمان بوسیله این افراد هم می تونه دلیل دیگه افزایش مرگ و میر در اونا باشه.

راز چهارم : آفتاب سوختگی منتهی به سرطان پوست می شه

بعضی مردم دنیا با قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب و با روشای خاص پوست شون رو برنزه می کنن و البته علاوه بر جنبه های زیبایی می گن که این کار دلیل جلوگیری از بروز آفتاب سوختگی می شه.

اما باید به این توجه کنن که بعضی وقتا همین برنزه کردن پوست دلیل آفتاب سوختگی و صدمه و سوختن سلولای پوست و به دنبال اون دچار شدن به سرطان پوست می شه.

۱۰ نشونه خاموش لوسمی (سرطان خون) که نباید ندیده گرفته شن

نشونه های سرطان ریه

بازنشر تبیان سرطان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *