جستجو بیشتر از اندازه بر «پول تو جیبی» و روش خرج کردن اون و هم به کار گیری اون به عنوان وسیله ای واسه تنظیم جایزه و تنبیه کودک، هدف اصلی این وسیله تربیتی رو خنثی می کنه.

اون چیزی که درباره پول توجیبی باید بدونین..!!

 

پول تو جیبی بچه ها، از مواردیه که بیشتر در خونواده مشکل آفرین می شه.

ریشه اصلی این مشکلات نگاه اشتباه ما نسبت به اون هستش. ما فکر می کنیم «پول تو جیبی»، پاداشی واسه رفتار خوب یا حق الزحمه ای واسه کارای روزانه بچه هاست.

بخاطر این، از اون به عنوان وسیله ای واسه فشار آوردن بر کودک و واداشتن اون به اطاعت استفاده می کنیم. اون چیزی که باید به اون توجه کرد اینه که «پول تو جیبی» یه وسیله آموزشی و تربیتیه که هدف و غایتی مشخص داره: ما می خواهیم از راه «حق انتخاب» و «مسئولیت»، به بچه خود یاد بدیم که چیجوری از پولش استفاده کنه و اون رو در اندوختن تجربه در این راه کمک کنیم.

به خاطر این نظارت و جستجو بیشتر از اندازه بر «پول تو جیبی» و روش خرج کردن اون و هم به کار گیری اون به عنوان وسیله ای واسه تنظیم جایزه و تنبیه کودک، هدف اصلی این وسیله تربیتی رو خنثی می کنه.

یکی از چند تا نکته مهم در تربیت اقتصادی فرزندان، درست خرج کردن و یاد گرفتن آینده نگری اقتصادی فرزندانه. عده خیلی از کودکان و نوجوانان از اندازه پولی که به عنوان پول تو جیبی از والدین خود دریافت می کنن، ناراضی هستن و فکر می کنند این مبلغ فقط واسه مخارجشان کافیه.

در مقابل، والدین هم فکر می کنند که اندازه پول دریافتی بچه هاشون زیاده. البته مبلغ و اندازه پول تو جیبی بچه ها رابطه مستقیم با شناخت والدین از نیازای بچه هاشون و شناخت مناسب فرزندان از وضع مالی والدینشون داره.

اینکه پول تو جیبی چه قدر باشه، خیلی مهم نیس؛ مهم اینه که بچه ها استفاده درست رو بلد باشن. تحقیقات نشون داده که پول هفتگی یا ماهیانه بستگی به سن کودکان داره.

کودکانی که سن کمتری دارن ظرفیت و توانایی نگهداری پول خود رو تا آخر ماه نداشته و تموم پول رو یه جا خرج می کنن. پس بهتره کودکان ۷ تا ۹ ساله به طور هفتگی و کودکان بالای ۱۰ سال به طور ماهیانه پول تو جیبی شون رو دریافت کنن.

هم اینکه روان شناسا فکر می کنند پرداخت پول تو جیبی باید از قانون منظم و خاصی بهره مند باشه که می توان در زمان های مختلفی چون روزانه، هفتگی و یا ماهیانه باشه تا کودک یا نوجوون بتونه براساس اون نظم، واسه پول ثابتی که به اون پرداخته می شه، برنامه ریزی کنه.

اطلاعات موجود نشون می دهد خونواده های با درآمد متوسط به مستمری هفتگی یا ماهانه کودکان خود اهمیت بیشتری میدن.

علت دیگه، جنسیت فرزندانه. بعضی وقتا خونواده ها به دلایل فرهنگی نیازای فرزندان دختر رو ندیده می گیرند و به فرزندان پسر پول بیشتری میدن. تحقیقات به عمل اومده نشون می دهد که پسرها بیشتر از دخترها پول دریافت می کنن.

به طور کلی پول دریافتی بچه ها نباید اونقدر زیاد باشه که ارزش خود رو از دست بده و نه اون قدر کم که کودک یا نوجوون واسه رفع خواسته های خود به اعمال نادرست دست بزنن.

اونا پی بردن که آموزش والدین درباره پول به فرزندان، با توانایی آینده کودکان در استفاده به درد بخور از پول و پله و سرمایه در اوایل بزرگسالی (سال های اولیه دبیرستان) رابطه مثبتی داره. رفتارای پولی این نوجوانان در آینده، آشکارا با تجربه ای در رابطه بود که از والدین خود در تشویق به کسب درآمد، و گفت وگو درباره مسائل مالی خونواده و یا هزینه ها به دست می بیارن.

در کل، رابطه بین تجربه های دوران کودکی در چگونگی به کار گیری پول و توانایی بعدی اونا در مدیریت پول، بر اهمیت برنامه ریزی والدین به عنوان تجربه هایی بسیار مهم واسه کودکان می افزاید. آشنا کردن نوجوانان دبیرستانی با تجربه کسب درآمد و در کل با مسائل مالی خونواده، اهمیت زیادی داره.

رفتارای پولی این نوجوانان در آینده، آشکارا با تجربه ای در رابطه بود که از والدین خود در تشویق به کسب درآمد، و گفت وگو درباره مسائل مالی خونواده و یا هزینه ها به دست می بیارن.

مؤلفین فکر می کنند والدین با دو مسئله سخت روبرو هستن: اول چیجوری وضعیت مالی خونواده رو اداره کنن و فرزندان رو در امور مربوط به اون شرکت بدن و به اونا آگاهی بدن تا منطقی و مساوی فکر کنن ؛ دوم، چیجوری تضمین کنن که کودکان نگاه و مهارت های اصلی در امور پولی رو کسب می کنن که واسه تبدیل شدن به انسانی تولید کننده و مسئول به اون نیازمندن.

اونا فکر می کنند همه کودکان نیازمند درک واقعیت های اقتصادی هستن.

 

 

 

جمع آوری : آلامتو

اطلاعات اقتصادی خونواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *