ناف بعضی از افراد بیرون زده. در بسیاری، ناف فرورفته س. اگه شما از دسته دومهستید، بدونین که ناف شما بهشتی دلپذیر واسه حدود…

ناف بعضی از افراد بیرون زده. در بسیاری، ناف فرورفته س. اگه شما از دسته دوم هستین، بدونین که ناف شما بهشتی دلپذیر واسه حدود ۶۰ تا ۷۰ گونه باکتری و قارچه که خیلی از اون ها مخصوص شما هستن.

اگه شما جز آدمایی هستین که ناف بیرون زده ندارین و عوضش مفی کننده دارین که تورفتهه، این خبر شاید خیلی براتون دلچسب نباشه.

محققین فهمیده ان که ناف های تورفته می تونن به صورت میانگین خونه ۶۰ تا ۱۰۰ یا حتی بیشتر گونه باکتری، مخمر و قارچ باشن. این مطالعه نشون می دهد که ناف شما می تونه بهشتی واسه موجودات جور واجور باشه!

راب دان، از دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی، توضیح می دهد که در ناف افراد عادی، بین ۶۰ تا ۷۰ گونه موجود ریز پیدا شده و با در نظر گرفتن این که موجودات ساکن ناف شما، حتما همون موجوداتی نیستن که در ناف دوستتون زندگی می کنن، کلا در این مطالعه ۱۴۰۰ گونه از این موجودات در ناف افراد جور واجور یافت شده ان.

محققین در این مطالعه ناف ۳۹۱ زن و مرد رو از نقاط جور واجور، با سن و زمینه اخلاقی و عادات متفاوت بررسی کرده ان. این وسط، اون ها به مخمرها و قار چ های جالبی رسیده ان.

محققین زیست پذیری این جور ها رو بررسی کرده و الان به دنبال توالی ژنوم اون ها هستن. اما بررسی های اولیه نشون می دهد که ترکیب موجوداتی که در ناف هر شخص زندگی می کنن، واسه اون فرد استثنایی و خاص هستش.

البته هنوز نمی دانند که چه عامل یا عواملی باعث فرق ترکیب گونه های موجود در ناف افراد می شه. به نظر نمی رسد که جنسیت، قومیت، سن یا حتی اندازه دوش گرفتن و شستشو بر اون اثر داشته باشه. بعضی از این باکتری ها در افراد مشابهند، اما باکتری های منحصر به فرد از کجا اومده ان؟ شاید جواب این سوال به داستان زندگی هر فرد برگرده.

شاید براتون باحال باشه بدونین بعضی از این باکتری ها روی پوست بقیه نقاط بدن شمام زندگی می کنن. درسته که امروزه مردم به شستشو خیلی اهمیت میدن و نمی خواهند هیچ باکتری روی پوستشون بمونه، اما در واقع بعضی از این باکتری ها، خط مقدم دفاعی بدن ما حساب می شن. اون ها اولین سپر پوست ما در برابر آلودگی های خارجی هستن و اگه اون رو از روی پوست ورداریم، خود رو در برابر عفونت های پوستی قرار داده ایم.

شاید قبل از این در مورد گونه های جور واجور تک سلولی ها که در روده های ما زندگی می کنن و خیلی هم واسه ما به درد بخور هستن شنیده اید.

از طرف دیگه، در مطالعه دیگری، الیزابت آرکای و همکارش کوین تایس از دانشگاه نوتردام به این نتیجه رسیدن که باکتری هایی که روی بدن آدم ها زندگی می کنن، می تونن روی رفتار اونا اثر داشته باشه. استروئیدها و بقیه مواد شیمیایی طبیعی که باعث بوی زیر بغل آدم ها می شن رو در نظر بگیرین. همه این مواد محصول متابولیسم باکتری ها هستن و می تونن روی تعاملی که ما با بقیه داریم اثر بذارن.

مثلا متابولیسم تستوسترون بوسیله باکتری های کورینه، بویی مثل بوی ادرار تولید می کنه، در حالی که باکتری های که عرق رو متابولیزه می کنن، بویی مثل بوی پیاز تولید می کنن. در کل، باکتری های زیر بغل هر فرد، بویی رو تولید می کنن که به اون فرد مربوطه و حتی بقیه از روی اون بو، می تونن ایشون رو تشخیص بدن. مادران فقط از بوی عرق نوزادان، می تونن بدون هیچ مشکلی بچه خود رو پیدا کنن.

با این همه، باکتری ها هنوز واسه ما شناخته شده نیستن. دان می گوید: «اون ها از مادر، بچه، همسر و حتی حیوانات خونگی ما به ما نزدیک تر هستن. شما در لایه ای از یه زندگی نامعلوم زندگی می کنین. این لایه به نفع شما و البته به ضرر شما کارایی رو انجام می دهد. فکر نمی کنین که باید در مورد لایه زنده ای که روی شما زندگی می کنه بیشتر بدونین؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *