آیا ایدز با استخر عمومی و نیش حشرات منتقل می‌شود؟

ایدز  بیماریه که بوسیله ویروسی به نام HIV منتقل می شه. این ویروس کم کم قدرت دفاعی بدن رو ضعیف می کنه طوری که فرد به شکل های جور واجور عفونت ها و سرطان ها گرفتار شده و در آخر منتهی به مرگ می شه.

aids

از وقتی که فرد به ویروس تولید کننده ایدز (HIV) گرفتار می شه تا شروع مریضی ایدز ممکنه بیشتر از ۱۰ سال طول بکشه. در این مدت فرد سالم بوده، می تونه به کار و فعالیت خود ادامه بده ولی احتمال انتقال ویروس به بقیه هست. دچار شدن به HIV از ظاهر فرد مشخص نمی شه.

 HIV چیجوری وارد بدن می شه؟

-تماس جنسی حفاظت نشده با فرد گرفتار

– استفاده مشترک از وسایل تزریق و یا بقیه وسیله تیز و برنده مثل تیغ و سوزنه خالکوبی

– انتقال خون و فرآورده های خونی آلوده

– از مادر گرفتار به نوزاد درزمان حاملگی، زایمون و شیردهی

شایع ترین راه دچار شدن به HIV در جهان تماس جنسی نامطمئن و در ایران، استفاده مشترک از وسایل تزریق در بین مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقیه.

 چه عواملی خطر دچار شدن رو در تماس جنسی بیشتر می کنه؟

– تماس های جنسی حفاظت نشده

– وجود یه مریضی آمیزشی درمان نشده

– مصرف مواد مخدر، الکل، اکستاسی (قرص X) و … قدرت اراده کردن فرد رو واسه دوری از رابطه جنسی حفاظت نشده دچار اختلال می کنه.

  لازمه افراد آلوده از بقیه جدا شن؟

ویروس تولید کننده ایدز از راه تماس های معمولی مانند دست دادن، در آغوش کشیدن، روبوسی کردن، عطسه و سرفه کردن، به کار گیری توالت و حموم مشترک، به کار گیری ظروف و وسایل غذاخوری مشترک، به کار گیری استخر عمومی و نیش حشرات منتقل نمی شه. افراد گرفتار و مریض نیاز به پشتیبانی و همدلی جامعه دارن. چیزی که افراد رو در خطر قرار می دهد رفتارای پرخطره، نه زندگی در کنار افراد گرفتار

 از کجا بدونیم گرفتار شده ایم یا نه؟

براساس اعلام مرکز مدیریت مریضی های واگیر وزارت بهداشت، دچار شدن به ویروس تولید کننده ایدز فقط از راه آزمایش خون مشخص می شه. از وقتی که ویروس وارد بدن فرد شده تا وقتی که در آزمایش خون مشاهده شه ممکنه چند ماه طول بکشه. بهتره قبل از انجام آزمایش با یه مشاور صحبت شه.

اگه از ابتلای خود یا همسر خود به HIV نگرانین، می تونید به مراکز مشاوره مریضی های رفتاری مراجعه کنین. در این مراکز علاوه بر آموزش، مشاوره و ارائه وسایل پیشگیری، آزمایش HIV به صورت رایگان با حفظ رازداری انجام شده و افراد گرفتار یا مریض تحت مراقبت و درمان قرار می گیرند. نشانی مراکز مشاوره رو از مراکز بهداشتی درمانی منطقه خود سوال کنین.

  ایدز درمان داره؟

الان درمان قطعی که ویروس رو نابود کنه وجود نداره. درمان های موجود می تونن طول عمر مریض رو زیاد کرده، کیفیت زندگی رو بهتر کنن.

 چیجوری خود رو در برابر دچار شدن به HIV حفاظت کنیم؟

با خودمون داری در زمان تجرد، وفاداری به همسر، دوری از مصرف مواد مخدر یا محرک، دوری از مصرف تزریقی مواد مخدر، نبود به کار گیری وسایل تیز و برنده مانند تیغ اصلاح، سوزن خالکوبی، وسایل تزریق و … به صورت مشترک می توان خود رو در برابر دچار شدن به HIV حفاظت کرد.

هم اینکه هر کدوم از افراد می تونن با حفاظت از خود و بقیه در برابر ایدز، صحبت با بقیه در مورد HIV/ایدز، تلاش واسه پذیرفته شدن و پشتیبانی افراد گرفتار به HIV/ایدز در جامعه و محله و دعوت از بزرگان محله، مربیان، همکاران، همکلاسان و دور و بری ها به مشارکت در اطلاع رسانی واسه HIV/ایدز شهر و کشور رو در برابر همه گیری HIV حفاظت کنن.

رنگ استخر

استخر ایسنا مقاله در مورد ایدز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *