با اعمال تغییرات در لایحه بودجه سال جاری و تعیین معیارهایی جدید در چگونگی اجرای قانون هدف دار کردن یارانه ها، احتمال تغییراتی در اندازه پرداخت یارانه نقدی هست چون که نمایندگان مجلس در آخرین جلسه خود مصوب کردن سهم مردم از اندازه دریافت یارانه ها از ۵۰ به ۸۰ درصد زیاد شه.

به گزارش ایسنا ، با اینکه در قانون هدف دار کردن یارانه ها سهم ۵۰ درصدی واسه خونواده، ۳۰ درصدی واسه تولید و ۲۰ درصدی واسه دولت از منابع به وجود اومده بوسیله هدفمندی در نظر گرفته شده بود، اما در همون مرحله اول دولت با به کار گیری اجازه قانونی خود، سهم مردم رو به ۶۰ درصد بالا برد.

در سال جاری هم با اینحال که دولت اعلام کرده بود یارانه نقدی ثابت می موند، اما یارانه نقدی نون زیاد شد و رقم یارانه پرداختی به مردم به ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومن رسید.

با این وجود چون مجلس به فکر بود دولت منطبق بر قانون هدف دار کردن یارانه ها عمل نکرده و مثلا سهم تولید تا کنون به طور کامل پرداخت نشده یا شیب زیاد شدن قیمت ها یهویی اعمال شده، در قانون بودجه سال جاری قوانین جدیدی واسه اجرای قانون هدفمندی که خود قبل از این اون رو تصویب کرده بود، در نظر گرفت.

یه عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به جزییات مصوبه مجلس درباره هدفمندسازی یارانه ها در قانون بودجه ۹۰ گفت: دولت عقیده داره با افزایش مصرف بنزین آزاد و منابع درآمدی حاصل از گازوئیل و برق، درآمد ۶۲ هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شده در بودجه ۹۰ تامین می شه.

موسی الرضا ثروتی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با توضیح دادن این موضوع که پیشنهاد دولت واسه منابع به وجود اومده بوسیله هدفمندسازی یارانه ها در لایحه بودجه ۶۲ هزار میلیارد تومن بود، گفت: این عدد تصویب شد اما قید و بندهایی واسه اون گذاشته شد.

ایشون در ضمن گفتن: از جمله این قید وبندها اون هستش که دولت موظف شد قیمت ها رو بیشتر از ۲۰ درصد در سال جاری افزایش نده هم اینکه سهم ۱۰ درصدی بهداشت و درمان از این بخش حذف شد.

ایشون اضافه کرد: سهم کاربران از منابع هدفمندسازی هم تغییر کرد طوری که به دولت اجازه داده شد تا سقف ۸۰ درصد این منابع رو به خونواده تخصیص بده و ۲۰ درصد باقی مونده هم به تولید بدن. در واقع با این اقدام سهم دولت و خونواده تجمیع شد و کف سهم خونواده هم ۶۰ درصد تعیین شده.

اون در جواب به این سوال که رقم ۶۲ هزار میلیارد تومن توانایی تحقق داره یا خیر؟ گفت: محاسبات ما از چهار ماه گذشته نشون می دهد که بیشترین حد منابع به وجود اومده بوسیله هدفمندسازی در طول سال جاری می تونه ۳۰ هزار میلیارد تومن باشه اما مجلس هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومن دیگه هم به این بخش اختصاص داد. از طرف دیگه مجلس عقیده داره، با افزایش درآمد به وجود اومده بوسیله افزایش ۲۰ درصدی قیمت ها بیشترین حد درآمد دولت در هدفمندسازی یارانه ها به ۴۲ هزار میلیارد تومن می رسه.

ثروتی با بیان این که محاسبات نشون می دهد این عدد پس از پخش میان ۷۰ میلیون نفر جمعیت تقاضا کننده دریافت یارانه، رقم یارانه نقدی اون ها رو در حدود رقم سال گذشته نگه داره، گفت: با این وجود دولت عقیده داره امکان تحقق ۶۲ هزار میلیارد تومن هست.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در تشریح دلایل دولت واسه این موضوع گفت: دولت عقیده داره بنزین صد تومانی دیگه دست مردم باقی نمونده و منابع به وجود اومده بوسیله مصرف بنزین آزاد از این پس افزایش می یابد. هم اینکه به باور دولت منابع به وجود اومده بوسیله استفاده گازوئیل و برق هم درآمد خوبی هستش که می تونه این عدد رو به ۶۲ هزار میلیارد تومن نزدیک کنه.

اون با تاکید بر این که دولت در صورت کسب درآمد بیشتر از ۴۲ هزار میلیارد تومن می تونه اضافه اون رو هم براساس قوانین تعیین شده مصرف کنه، گفت: به هر حال مجلس هدفش کمک کردن به دولت واسه اجرای هدف دار کردن یارانه هاست و با اینکه در کلان موضوع تصمیم گیری می کنه اما ریز مباحث رو در اختیار دولت قرار داده.

با استناد به این گفته ها می توان گفت دولت به چهار شکل یارانه نقدی رو در اختیار مردم قرار میده.

در حالتی که دولت بخواد رقم یارانه نقدی رو برابر با روند گذشته تخصیص بده، می تونه بخشی از درآمد به وجود اومده بوسیله اون رو هم به خود اختصاص بده.

اگه رقم یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی واسه ۷۰ میلیون نفر در هر ماه در نظر گرفته شه، به این معناست که رقمی حدود ۳۸ هزار میلیارد تومن فقط به مردم اختصاص پیدا می کنه و مونده منابع هم می تونه به تولید بدن، ولی در عمل این رقم قابل توجه نخواد بود و به حدود چهار هزار میلیارد تومن می رسد.

اما در حالتی که به گفته دولت بیشترین حد منابع به وجود اومده بوسیله هدفمندی یعنی رقم ۶۲ هزار میلیارد تومن تحقق یابد، هم دو سناریو قابل پیش بینیه.

اول این که دولت دست کم سهم مردم رو اختصاص بده که در این صورت با محاسبه سهم ۶۰ درصدی، رقم یارانه نقدی واسه هر ماه همون ۴۵ هزار تومن باقی می موند و باقی ۲۴ هزار میلیارد تومن میان دولت و تولید به طور مساوی تقسیم می شه.

در حالت دوم اگه دولت بخواد بیشترین حد سهم مردم رو به عنوان یارانه نقدی پرداخت کنه، رقم یارانه ماهانه به حدود ۶۰ هزار تومن می رسه.

این محاسبات همه احتمالاتیه که می توان از اون صحبت کرد. خبرنگار ایسنا واسه دریافت جزئیات موضوع چندین بار با سخنگوی کارگروه تحولات اقتصادی تماس گرفت، ولی موفق به دریافت جواب نشد.

 

بازنشر : آلامتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *