۱۰ هجری شرکت در مباهله
۱۱ هجری از دست دادن پدر بزرگی بی همتا
آغاز حکومت ابوبکر
۱۱ هجری شهادت مادری یگانه
۱۳ هجری آغاز حکومت عمر
۲۴ هجری آغاز حکومت عثمان
۳۵ هجری آغاز حکومت امیرالمؤمنین
۳۶ و ۳۷ هجری شرکت در جنگ‌های جمل و صفین
۴۰ هجری شهادت پدر
۵۰ هجری شهادت برادرش امام حسن آغاز امامت
۶۰ هجری آغاز حکومت یزید بن معاویه
حرکت امام از مدینه به مکه ۲۸ رجب
خروج از مکه به سمت عراق در ۸ ذی‌حجه
۶۱ هجری شهادت روز دهم محرم
در سوم شعبان سال چهارم هجرت در خانه عصمت و عفت یعنی خانه فاطمه زهرا سلام الله علیها نوزادی به نام حسین بن علی بن ابیطالب به دنیا آمد.[۲۲]
دوران کودکی را تا سن ۶ سالگی در کنار پیامبر گذراند محبت‌های ویژه پیامبر به حسین بن علی صفحات مختلفی از تاریخ را به خود اختصاص داده است لکن در سال ۱۱ هجری پیامبر اکرم (*) دار فانی را وداع گفت. چند ماهی نگذشت که حسین بن علی مادر خود را در بستر شهادت دید و در همان سال مادر گرامی‌اش به ملکوت قرب الهی پیوست. پس از آن به مدت ۲۵ سال شاهد خلافت ۳ خلیفه یعنی ابوبکر، عمر و عثمان بود تا اینکه در سال ۳۵ امیر المومنین به حکومت رسید[۲۳]. از این پس خودش و برادرش حسن بن علی در کنار پدر چون سربازانی فدائی در هر صحنه ای که پدر صلاح می‌دید حاضر می‌گشتند. از جمله در ماجرای تبعید ابوذر به ربذه، در جنگ جمل، جنگ صفین و جنگ نهروان[۲۴].
سال ۴۰ بود که پدر و امام خود را در شب ۱۹ ماه رمضان خون آلود و با فرقی شکسته در محراب مسجد دید و ۲ روز بعد در مراسم دفن او مخفیانه و شبانه شرکت نمود[۲۵].
پس از آن به مدت ۱۰ سال در کنار برادر و امام خود یار و مدافع او بود. در جنگ از حمایت او دریغ نکرد و در سال ۴۱ در صلح قهرمانانه‌ی امام حسن کماکان از وی دفاع نمود و او را بر حق دانست[۲۶].‌‌
تا اینکه در سال ۵۰ برادرش امام حسن به سم «جعده» مسموم و شهید گردید.[۲۷] امام طبق وصیت برادر قصد کرد تا او را در کنار پیامبر دفن کند و لیکن مخالفت عایشه و عمال حکومت کار را به آستانه خونریزی کشاند و امام باز هم طبق وصیت برادر مبنی بر عدم خونریزی از این کار منصرف گردید[۲۸] و این خود نرمش قهرمانانه‌ی دیگری بود لکن از حسین برادر حسن. پس از شهادت برادر امام حسین به مدت ۱۰ سال در حکومت معاویه زیست لیکن گه گاهی نامه‌هایی بین او و معاویه رد و بدل می‌شد که از مضمون نامه‌ها شجاعت حیدر گونه او نمایان است.
دوران معاویه یعنی دوران اختناق اعدام، سربریدن بزرگان، شیعیان و سرکوب شدید مردم و به ویژه شیعیان علی بن ابیطالب در سر تا سر بلاد اسلامی. اما علیرغم این فضای خوفناک هنگامی که کاروانی تجاری اموالی را برای معاویه می‌برد امام اقدام به مصادره اموال آن‌ ها می کند سپس به معاویه نامه می‌نویسد که کاروانی رد می‌شد به اموالش نیاز داشتم آن‌ ها را گرفتم؛ و معاویه هم هیچ تعرضی به امام نمی کند.
اما دوران معاویه در سال ۶۰ هجری به پایان می‌رسد و یزید بر سر کار می‌آید.
گرچه معاویه برای بقاء حکومت‌ها خود از هیچ ظلمی فرد گذار نمی‌کرد اما همواره سعی داشت پوشش اسلامی و منطقی بر تن اعمالش بنماید.
لکن یزید این نمایش گری و تظاهر را هم کنار گذاشت و رسماً محرمات الهی را مرتکب شد و واجبات را زیر پا گذاشت.
این وضعیت ابا عبدالله را بر آن داشت که بر ضد حکومت اموی قیام نماید و نهی از منکر خود را علناً به گوش همه برساند.
لذا در شب ۲۸ رجب سال ۶۰ به قصد حج عازم مکه گردید و خود را مخفیانه از چنگال عمال حکومت یعنی مروان و … رهانید. چند ماهی در مکه ماند اما در مکه هم احساس ناامنی جانی نمود و لذا در ایام حج و بدون انجام مناسک حج تمتع در روز هشتم ذی‌حجه روز ترویه از مکه خارج شد و رهسپار کوفه گردید[۲۹]. شاید درست‌تر این باشد که بگوییم قصد امام رهیدن از قتل در مدینه و به ویژه در مکه بود، زیرا با کشته شدن او انقلاب در نطفه خفه می‌شد و هم حرمت خانه خدا می‌شکست چنان که خود حضرت می‌فرماید: «ای برادر ترسیدم که یزید بن معاویه مرا غافلگیرانه در حرم بکشد و من کسی باشم که حرمت این خانه به وسیله او مباح گردد».
سید الشهداء در مسیر خود به سمت کوفه در منطقه ای نزدیک به روستای «عقر» و پس از آن در سرزمینی به نام کربلا توسط سپاه حر متوقف گردید این جریان در روز پنجشنبه دوم محرم سال ۶۱ هجری بود.[۳۰]
سرانجام پس از ۸ روز محاصره در روز عاشورا دهم محرم سال ۶۱ هجری در جنگی نابرابر سیدالشهداء به همراه بیش از ۷۰ تن از یاران وفادارش به شهادت رسیدند. اهل بیت و حرم او مورد غارت و جسارت قرار گرفتند.[۳۱]
سر برخی از شهدا از جمله خود امام از تن جدا شد پیکر مطهر امام به فجیع‌ترین وضعیتی لگدمال ستوران قرار گرفت[۳۲]؛ و تمامی اهل بیت وی به سخت‌ترین شکلی به اسارت برده شدند.
گفتار چهارم : برگزیده ای

برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  fotka.ir  مراجعه نمایید.

از زندگی امام سجاد ×
زندگانی امام(×) در یک نگاه
۳۸ هجری ولادت
۴۰ هجری شهادت پدر بزرگ (امیرالمؤمنین×)
۵۰ هجری شهادت عموی بزرگوار (امام حسن×)
۶۱ هجری آغاز حکومت یزید، شهادت پدر و آغاز امامت، اسارت امام و اهل بیت
۶۲ هجری شروع تربیت نیروهای صالح (سیاست مبارزه مثبت)
۶۳ هجری قتل عام مردم مدینه (فاجعه حره)
۶۴ هجری قیام توابین
۶۷ و ۶۶ هجری قیام مختار
۸۳ هجری شورش ابن اشعث
۹۴ هجری شهادت
او فرزند حسین بن علی سومین امام شیعیان جهان، مادرش شهربانو، مشهورترین لقبش زین‌العابدین و سجاد است و در سال ۳۸ هجری قمری دیده به جهان گشود.
حدود ۲ سال از خلافت جدش امیرمومنان را درک نمود و پس از آن به مدت ۱۰ سال شاهد حوادث دوران امامت عموی خویش امام مجتبی (×)بود…