دانلود پایان نامه

انواع کاربردهای رسانه های مجازی
رسانه‌های اجتماعی (دنیای مجازی) انواع و استفاده¬های گوناگونی دارند و می‌توان آنها را در هشت گروه دسته بندی کرد:

1- شبکه اجتماعی
یک شبکه اجتماعی زنجیری بهم پیوسته از پروفایل¬های افراد مختلف و صفحات و گروه¬های ایجاد شده توسط کاربران است. اگرچه در ابتدا شبکه¬های اجتماعی تنها امکان برقراری ارتباط با دوستان و آشنایان، تشکیل و عضویت در گروه، ایجاد صفحات شخصی، به اشتراک گذاری محتوا و نظایر اینها را برای کاربران خود فراهم می¬کردند. اما امروزه برای باقی نگه¬داشتن کاربران و افزایش تعداد آنها امکاناتی نظیر برگزاری نظرسنجی، انجام بازی¬های آنلاین، تماشای فیلمهای کمپانی¬های معتبر و مانند اینها را نیز به ویژگی-های خود افزوده¬اند.
2- پروژه مشترک – ویکی
در ویکی¬ها کاربران به صورت مشترک بر روی موضوعی خاص فعالیت کرده و در کنار یکدیگر محتوای ویکی را ساماندهی میکنند. امکان تغییر محتوا برای تمام کاربران باز است و مدیرانی که از بین کاربران انتخاب شده اند، بر روند فعالیت ویکی نظارت میکنند. ویکی فاصله مکان- زمانی برای کار بر روی پروژه¬های مشترک را از بین میبرد و به کاربران امکان مشارکت در پروژه را از فواصل دور و در بازه¬های زمانی متفاوت می‌دهد.
3- وبلاگ
وبلاگ ساده ترین شکل یک رسانه اجتماعی است، رسانه¬ای که می¬توان آن را به رسانه شخصی مدیر و صاحب وبلاگ تعبیر کرد. قواعد نوشتن در وبلاگ را مدیر آن تعیین می¬کند؛ وبلاگستان هر جامعه، بازتاب منحصر به فردى از ویژگى‏هاى خاص اجتماعی، فرهنگى و سیاسى‏ آن است(www.mashreghnews.com).
4- جامعه محتوایی
در این سایت¬ها کاربران محتواهای گوناگونی نظیر صوت، ویدئو، عکس و … را بار¬گزاری کرده و به اشتراک میگذارند.
5- فروم
فروم¬ها امکان تبادل نظر، پرسش و پاسخ و گفتگو پیرامون موضوع و یا موضوعاتی مشخص را فراهم میکنند. هر فروم از زیرمجموعه¬های موضوعی متفاوتی تشکیل شده است که کاربران بسته به نیاز خود وارد یکی از آنها میشوند. فروم¬ها گاه مستقل¬اند و گاه بخش جانبی یک سایت هستند.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   نظریه اقتصادی مهاجرت

6- میکرو بلاگ
میکرو بلاگ¬ها تلفیقی از شبکه اجتماعی و وبلاگ هستند که در آنها طول پیامهای کاربران از تعداد مشخصی کاراکتر پیروی میکند. به جهت کوتاهی متن پیامها اغلب کاربران این سایتها از تلفن همراه و یا افزونه¬های ویژه مرورگر خود برای ارسال پیام استفاده میکنند بدون اینکه وارد سایت اصلی شوند.
7- پاد¬کست
نوعی از فایلهای صوتی و تصویری که بر روی اینترنت بار گزاری شده و قابلیت به اشتراک گذاری دارند. علاوه بر پادکست¬های شخصی، افراد مشهور و همچنین برخی شبکه های رادیویی و تلویزیونی نیز از پادکست استفاده می‌کنند.
8- جهان مجازی
جهان مجازی عملکردی شبیه شبکه اجتماعی دارد با این تفاوت که افراد در این محیط همانند دنیای واقعی فعالیت خواهند کرد. نحوه کار به این ترتیب است که کاربر ابتدا برای خود یک آواتار ساخته و سپس همانند دنیای واقعی برای خود محل زندگی، کار و تفریح تعیین و همچنین خانواده و گروه دوستان تشکیل خواهد داد (www.farsnews.com).

برای دانلود متن کامل فایل این  پایان نامه می توانید  اینجا کلیک کنید