در سال ۲۰۱۳ بود که ادوارد اسنودن دست به برملاسازی زد و تأیید کرد که دولتا در سراسر جهان در حال جاسوسی از شمان. اونا ارتباطات تون رو استراق سمع می کنن و پروفایلی از عادات آنلاین شما میسازن. متأسفانه اونا فقط یه نفر نیستن. از هکرها تا مجرمان گرفته، بسیاری وجود دارن که میخوان در ارتباطات شخصی ما جستجو کنن.

البته جای تعجب هم نیس چون که ارائه دهندگان رایگان ایمیلا هم با به کار گیری نرم افزارها اقدام به استخراج اطلاعات جورواجور از ایمیلا و تماس هاتون کرده و اونا رو واسه اهداف تبلیغاتی به فروش می رسونن. به شما حق می دیم که از سوء استفاده این افراد و دولتا خسته شده باشین.

زمان اون رسیده تا یه ارائه دهنده ایمن که روی حریم شخصی متمرکزه و از ایمیلای رمزنگاری شده اینترنتی استفاده می کنه رو واسه خود انتخاب کنین.

ProtonMail

قیمت: رایگان. حساب کاربری پریمیوم هم ارائه میده.

فضای ذخیره سازی: ۵۰۰ مگابایت در حالت استاندارد و قابل پیشرفت به ۲۵ گیگابایت واسه حسابای کاربری پریمیوم.

کشور: سوئیس.

ProtonMail از سال ۲۰۱۳ فعالیت خود رو شروع کرد. این سرویس که ایمیلای رمزنگاری شده ارائه میده در اصل پیشرفته محققان CERN (یه کمپین موفق متن باز) است و در مارس ۲۰۱۶ از حالت بتا خارج شد. سرویس نامبرده از رمزنگاری end-to-end استفاده میکرد. ایمیلای رمزنگاری شده به وسیله این سرویس به وسیله شرکت سازنده یا هرکی دیگری قابل رمزگشایی نیستن.

ProtonMail بیشترً حسابای کاربری رایگان به شما ارائه میده. موضوعی منطقی که دلیل می شه چگونگی پشتیبانی شرکت از سرویس شون رو سبک سنگین کنین. به گفته نظری که در سایت ردیت درج شده، ProtonMail روشن ساخته که اونا یه صندوق ذخیره دارن که تا یه سال و بدون هیچ گونه درآمد دیگری از سرویس ارائه شده پشتیبانی می کنه.

به چه دلیل ProtonMail رو پیشنهاد می کنیم؟

همه داده ها روی سرورهای این شرکت در سوئیس ذخیره می شن. کشوری که به دلیل مواضع سفت و سختش در حفظ حریم شخصی و حفاظت از داده ها زبانزد خاص و بیشتر. مهم تر از همه اون که ProtonMail متن بازه که این موضوع یه مزیت بزرگ واسه حریم خصوصی و امنیت طرفداران حساب می شه.

از دید قانونی روشای نرم افزاری این سرویس پنهونی هستن و کسی نمی تونه اونا رو مورد آزمایش بذاره، پس چاره ای ندارین که به کارکرد شرکت اعتماد کنین. متن باز بودن هم بدون معناست که در صورت نیاز قادر هستین امنیت پلتفرم خود رو به صورت کامل بررسی کنین.

با اینکه ایمیلای ایجاد شده به وسیله ProtonMail دارای رمزنگاری end-to-end هستن، اما اگه با سرویسایی چون جیمیل که از رمزنگاری بهره مند نیستن رابطه برقرار می کنین، ProtonMail این ایمیلا رو واسه مراقبت در برابر اسپما اسکن می کنه. با این حال این پیاما در حافظه اسکن می شن.

این بدون معناست که این موارد در سرور ذخیره نشده و در زمان بسیار کمی رو نویسی می شن. به محض اسکن شدن هم، ایمیل مورد نظر رمزنگاری می شه. با در نظر گرفتن سیاست حفظ حریم خصوصی این سرویس، ورود به سیستم از راه IP به صورت پیش فرض غیر فعاله اما می تونین با به کار گیری گزینه های موجود این توانایی رو روشن کنین.

این مورد به سود حریم خصوصی شما هستش چون که از موقعیت مکانی تون مراقبت کرده و مانع از رابطه داده از راه نشانی IP می شه. هم اینکه ProtonMail هیچ کدوم از داده هاتون که یه بار حذف شدن رو ذخیره نمی کنه. یعنی پس از حذف یه ایمیل باید واسه همیشه با اون خداحافظی کنین.

البته یه استثناء هم هست. اگه قبل از حذف شدن از ایمیل مورد نظر نسخه پشتیبان جفت و جور کرده باشین، ۱۴ روز زمان میبره تا داده شما به طور کامل حذف شه.

علاوه بر این واسه ثبت نام در ProtonMail به هیچ اطلاعات شخصی نیاز نیس. هر چند ممکنه جهت اهدافی چون بازیابی به یه ایمیل شخص سوم نیاز داشته باشین. اگه دنبال پیامای محو شونده مثل تلگرام و اسنپ چت هستین، ProtonMail دقیقاً همین توانایی رو در ایمیل واسه شما به ارمغان می آورد.

دانلود: ProtonMail واسه Android | iOS | Web (رایگان)

TutaNota

قیمت: رایگان. حساب کاربری پریمیوم هم ارائه میده.

فضای ذخیره سازی: ۱ گیگابایت و قابل پیشرفت.

کشور: آلمان.

شرکت آلمانی Tutao GmbH در سال ۲۰۱۱ Tutanota رو به عنوان یه ایمیل تحت وب فریمیوم و رمزنگاری شده راه اندازی کرد. نامی که روی این سرویس گذاشته شده مدرکی بر باورهای این کمپانیه و از کلمه لاتین tuta nota به معنی پیام امن میاد. سرورهای این سرویس در آلمان قرار داره که تحت قوانین محکم فدرال حفاظت از اطلاعات آلمانه.

با این حال ممکنه بعضی طرفداران حفظ حریم خصوصی پس از درز همکاری سرویس اطلاعات فدرال آلمان با آژانس امنیت ملی (NSA) در برنامه نظارت حاضر نشن که اطلاعات شون در خاک آلمان ذخیره شه.

به چه دلیل Tutanota رو پیشنهاد می کنیم؟

گذشته از موقعیت مکانی سرور، Tutanota سرویس ایمن بسیار راضی کننده ای ایجاد کرده و از بیشتر جهات ویژگیای اون بسیار مثل سرویس ProtonMailه. اونا از رمزنگاری end-to-end استفاده می کنن تا مطمئن شن که هیچ ایمیلی روی سرورشان نمیشه دید.

اگه ایمیلی از یه سرویس مانند جیمیل که از راه های رمزنگاری استفاده نمی کنه دریافت کنین، Tutanota لینکی رو به یه حساب کاربری موقت می فرسته که در اون گیرنده می تونه پیام رمزنگاری شده رو مشاهده کنه. Tutanota هم متن باز بوده و کد اون در GitHub واسه بررسی دقیق تر در دسترسه.

الان اونا فرادادهای مربوط به هر ایمیل ذخیره شده مثل گیرنده، فرستنده و تاریخ رو رمزنگاری نمی کنن. با این حال در بخش سوال و پاسخای عادی سایت نامبرده درج شده که اونا به دنبال امکان اضافه کردن این توانایی به سرویس خود در آینده ای نزدیک هستن.

Tutanota از راه رمزنگاری ۲۰۴۸ بیتی RSA و ۱۲۸ بیتی AES استفاده می کنه. با این حال این سرویس الان از PGP پشتیبانی نمی کنه اما بزرگان شرکت امیدوار هستن تا با پیشرفت یه API به کاربران این امکان رو بدن تا با رمزنگاری PGP با هر کسی که خواستن رابطه بر قرار کنن.

اونا گزارشایی که تنها به اطلاعات فنی، اخطار و پیغامای خطا مربوط می شه رو جمع آوری می کنن. باید اینم بگیم که که طبق گفته ها، هیچ کدوم از گزارشا شامل اطلاعات شخصی نبوده و فقط به مدت ۱۴ روز نگهداری می شن.

Tutanota یه ارائه دهنده فریمیومه و حسابای کاربری رایگان رو در کنار حسابای پریمیوم که دارای قابلیتای اضافه هستن، به شما پیشنهاد می کنه. واسه خرید حساب کاربری پریمیوم باید ماهانه ۱ یورو واسه اون بپردازید. هم اینکه با به کار گیری حساب پریمیوم می تونین ۵ نام مستعار اضافی داشته باشین، از دامنه اختصاصی خود استفاده کنین و واسه صندوق پستی تون قوانین خاصی رو در نظر بگیرین.

  • دانلود: TutaNota واسه Android | iOS | Amazon | Web (رایگان)

Mailfence

قیمت: رایگان. حساب کاربری پریمیوم هم ارائه میده.

فضای ذخیره سازی: در شرایط استاندارد ۲۰۰ مگابایت واسه ایمیلا و ۲۵۰ مگابایت واسه اسناد.

کشور: بلژیک.

این سرویس ایجاد شده به وسیله سازندگان دفتر مجازی ContactOffice بوده و یه کلاینت ایمیل تحت وبه که علاوه بر رایگان بودن از رمزنگاری هم استفاده می کنه. پس از برملاسازی اسنودن در سال ۲۰۱۳، بنیانگذاران ContactOffice به فکر بودن که به یه پلتفرم ایمیل ایمن نیازه که بتونه از حریم خصوصی کاربران مراقبت کنه.

مثل بسیاری دیگه از کشورای اروپایی از قوانین سفت و سخت حفظ حریم خصوصی پیروی می کنه که به جای شرکتا به نفع کاربرانه. هم اینکه بر خلاف کشورای دیگه دلایل کمی از همکاری بلژیک با آژانس امنیت ملی (NSA) در مورد برنامه نظارت هست.

به چه دلیل Mailfence رو پیشنهاد می کنیم؟

ContactOffice که از سال ۱۹۹۹ شروع به کار کرد تجربه گسترش یه سرویس اینترنتی رو داشته طوری که میشه اطمینان داشت که یهویی تعطیل نمی شه. همین تجربه به یکی از ویژگیای برجسته در Mailfence تبدیل شده. سرویس مورد نظر تنها روی حریم خصوصی ایمیلا تمرکز نداشته و شامل تقویم، مخاطبین و ذخیره سازی اسناد هم می شه.

با اینکه Mailfence کاربران خود رو واسه پیشرفت به حسابای کاربر پریمیوم تشویق می کنه، اما بیشتر درآمد این شرکت از راه ارسال مجوز ایمیلا و نرم افزار همکاری اختصاصی به شرکتا و دانشگاه های جور واجور بدست میاد. متأسفانه Mailfence متن باز نیس. پس در صورت به کار گیری این سرویس مجبورین به ادعاهایی که در سایت اون درج شده اطمینان کنین.

تعهد به اصول اقدام تشویق برانگیزیه، اما در کنار اون ContactOffice پونزده درصد از درآمد خود رو به بنیاد مرز الکترونیک (EFF) و بنیاد حقوق دیجیتال اروپا (EDRi)  که از سازمانای حفظ حریم خصوصی هستن، اهدا می کنه. قوانین حفظ حریم شخصی بلژیک امر می کنه که اگه یه قاضی در دادگاه حکمی رو صادر کرد Mailfence مجبور به موافقت با اون هستش. این در حالیه که هر مقام خارجی نمی تونه دستورات خود رو تحمیل و به داده ها دسترسی داشته باشه.

Mailfence از رمزنگاری end-to-end بر خوردار بوده و از OpenPGP هم پشتیبانی می کنه. قادر هستین روی رایانه خود کلیدی تولید کنین که پس از اون با به کار گیری الگوریتم ۲۵۶ بیتی AES رمزنگاری شده و در سرورهای Mailfence ذخیره می شه. اونا هم اینکه از گرفتن هویت دو فاکتوری واسه جلوگیری از دسترسیای غیر مجاز پشتیبانی می کنن.

یکی از جنبه های منفی کلی Mailfence اینه که سرویس نامبرده اپلیکیشن موبایل نداره. این در حالیه که بزرگان شرکت اعلام کردن پیشرفت اپلیکیشن واسه دیوایسای هوشمند از جمله الویتای اونا در سال ۲۰۱۷ه. با این حال اگه می خواین با دیوایس همراه خود همگام شید تنها گزینه تون به کار گیری Exchange ActiveSync محصول شرکت مایکروسافته. علاوه بر این در صورت پیشرفت به حساب کاربری پرو قادر به به کار گیری پروتوکلای امن POPS ،IMAPS و SMTPS هستین.

  • دانلود: Mailfence واسه Web (رایگان)

هیچ سرویس آنلاینی به طور کامل ایمن نیس

خیلی از ارائه دهندگان رایگان ایمیل دیگه هم وجود دارن که از حریم خصوص شما مراقبت کرده و حتی در مقابل دلیل به خطر افتادن اطلاعات تون می شن. تلاش واسه پیدا کردن یه سرویس رمزنگاری شده و ایمن ارزشش رو داره. در مورد همین موضوع باید قضاوت کنین که یه ارائه دهنده در روشای رمزنگاری خود چیجوری به تأمین مالی خدمات می پردازه و سرورهایش در چه موقعیتی قرار دارن.

البته باید این رو بدونین که هیچ سرویس آنلاینی جدا از اصول اخلاقی که به اون پایبنده، به طور کامل امن نیس. همیشه سازمانا و هکرهایی وجود دارن که شما رو به خطر بیاندازند و به دنبال اطلاعات تون باشن. اگه می خواین ریسکای احتمالی رو به کمترین حد ممکن برسونین بهترین کار به کار گیری یه سرور ایمیل شخصیه.

تا حالا از این ارائه دهندگان استفاده کردین؟ تونستیم متقاعدتان کنیم؟ تجربیات خود رو در قسمت نظرات با ما به اشتراک بذارین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *