دانلود پایان نامه

تأثیرات مثبت و منفی فیس بوک بر سبک زندگی
2-4-7-1 انتشار سریع و آزادانه اخبار و اطلاعات، افزایش قدرت تحلیل و تقویت روحیه انتقادی
اخبار شبکه های اجتماعی بدون سانسور منتشر می شوند و این می تواند یک مزیت تلقی شود؛ هر چند امکان تکثیر اطلاعات مخدوش و نادرست نیز در این شبکه ها بیش از نسل قبلی رسانه ها است. البته امکان مقایسه و تحلیل اطلاعات برای مخاطبان وجود دارد و نباید بنا را بر اعتماد به هر آنچه در این شبکه ها تولید و بازنشر می شود، گذاشت. تحلیل اخبار متناقضی که در این نوع پایگاه ها منتشر می شود، قدرت نقد و نگاه عمیق به مسائل اجتماعی را فراهم می کند. این نوع پایگاه ها به مخاطبان خود فرصت می دهند تا از تبعیت کورکورانه فاصله گرفته و در درازمدت به خرد نقادانه روی آورند.
2-4-7-2 امکان عبور از مرزهای جغرافیایی و آشنایی با افراد، جوامع و فرهنگ های مختلف
امروزه شبکه های اجتماعی، مهم تمدن ها و فرهنگ های مختلف بشری است. وجود زبان های مختلف در رسانه های اجتماعی، امکان حضور تمام افراد جامعه را فراهم می کند که می توانند فرهنگ حاکم بر جامعه خود را به معرض دید عموم بگذراند. اینکه یک جوان بتواند با امثال خود در کشورهای دیگر جهان ارتباط برقرار کند، باعث می شود تا این رسانه ها به مکانی تبدیل شوند که وی بتواند فرهنگ ها و آداب و رسوم کشور خود را به دیگران معرفی کند و به اشتراک بگذارد (سلیمانی پور 1389، 15).
2-4-7-3 شکل گیری و تقویت خرد جمعی
یکی از شاخصه های مهم شبکه های اجتماعی مجازی، پدیدار شدن خرد جمعی است. خرد جمعی به جریان سیال و پویای قوه تفکر و ذهن کاربران حاضر در چنین محیط های اطلاق می شود که به مثابه یک پردازشگر عظیم اطلاعات را پردازش و پایش می کنند. همانند دنیای ابر کامپیوترها که قدرت پردازشی آن ها از ترکیب چندین پردازشگر منفرد حاصل می شود، نیروی تفکر و ذهن کاربران اجتماعی، به مدد تعاملات اجتماعی اینترنتی و بهره گیری از ابزارهای اینترنتی با یکدیگر ترکیب و همراه می شوند و نیرویی عظیم با قدرت پردازشی بالا پدید می آورند.
2-4-7-4 ارتباط مجازی مستمر با دوستان و آشنایان
شبکه های اجتماعی در اینترنت، موجب گسترده تر شدن دامنه ارتباطات ما شده است. ما می توانیم آشنایانی را که مدت بسیاری است از آن ها خبر نداریم یا از آن ها بسیار دور هستیم، در فضای مجازی پیدا کنیم و معاشرتمان را با آنان از سر بگیریم. دوستانی را که زمان درازی است ندیده ایم، بار دیگر می بینیم و در مجموعه ای گسترده تر، به دوستی مان ادامه می دهیم. می توانیم از کتاب ها، فیلم ها، سلایق و عقاید یکدیگر استفاده کنیم و آن ها را با سایر دوستانمان به اشتراک بگذاریم؛ آن هم با چند کلیک. در حالی که این کارها پیش تر بسیار وقت گیر بودند و نیاز به حوصله فراوانی داشتند و همه این ها در نهایت، به رشد فکری و تکامل دسته جمعی کاربران کمک می کند (طاهری 1389، 25).
2-4-7-5 تبلیغ و توسعه ارزش های انسانی و اخلاقی در عرصه جهانی
گرچه به علت غلبه ابعاد دیگر شبکه های اجتماعی، بعد ارزشی آن کمتر مورد توجه قرار گرفته است، اما به جرأت می توان گفت که یکی از قابلیت های مهم شبکه های اجتماعی که تا کنون مورد غفلت واقع شده، فراهم کردن فضایی بین المللی جهت تبلیغ و اشاعه ارزش های دینی، اعتقادی، انسانی و اخلاقی است. بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی افرادی هستند که در صورت تبلیغ صحیح ارزش های اخلاقی و انسانی، از آن استقبال کرده و تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.
2-4-7-6 افزایش سرعت در فرایند آموزش و ایجاد ارتباط شبانه روزی بین استاد و شاگرد
شبکه های اجتماعی اینترنتی نقش مؤثری در توسعه آموزش های تخصصی و عمومی دارند. گرچه به علت عدم امکان نظارت علمی، بسیاری از محتواهای اینترنتی هنوز به مرتبه قابل قبولی از اعتبار علمی نرسیده اند، اما در عین حال شبکه های اجتماعی یکی از عرصه های اینترنتی هستند که کاربران بیشمار آن ها به صورت خود جوش اقدام به آموزش و انتقال دانسته های تخصصی و عمومی خویش به دیگران می کنند. علاوه بر این، شبکه های اجتماعی علمی و آموزشی نیز به صورت تخصصی و با هدف آموزش از راه دور یا همان آموزش مجازی مشغول فعالیت هستند(سلیمانی پور 1389، 18).
2-4-7-7 فیس بوک و اختلالات روانشناختی
یکی از شایع ترین مشکلات روانی که درباره کاربران فیس بوک مطرح می شود، ابتلا به افسردگی است. بعضی وقت ها تماشای تصاویر از مهمانی، مسافرت، گردش های دسته جمعی دوستان سبب می شود افراد نسبت به خودشان احساس بدی داشته باشند و فکر کنند زندگی آن ها چقدر یکنواخت و کسل کننده شده است. دلیلش این است که به طور طبیعی افراد خود را با دوستان، همکلاسی های قدیمی و هم دانشگاهی های خود مقایسه می کنند و خیال می کنند نسبت به آنها کمبودهای بی شماری در زندگیشان وجود دارد. علاوه بر افسردگی، استفاده از فیس بوک با بروز بعضی از اختلال های روانشناختی، به ویژه در میان نوجوانان در ارتباط است. تحقیقات نشان می دهد که نوجوانان و جوانان کم سن و سالی که بیشتر وقت شان را در فیس بوک می گذرانند و در معرض ابتلا به دسته ای از اختلال های روانشناختی مانند مانیا ، بدبینی، پرخاشگری، رفتارهای ضد اجتماعی و افسردگی و … قرار دارند. فیس بوک مانند بنزینی است که آتش مشکلات را در نوجوانانی که تمایل به خودشیفتگی دارند، چند برابر می کند؛ چون به آنها اجازه می دهد که خودشان را به طور غیر واقعی به مردم معرفی کنند.
2-4-7-8 فیس بوک و اعتیاد
یکی دیگر از مشکلاتی که فیس بوک برای مردم سراسر جهان به همراه آورد، اعتیاد به اینترنت است. بیش از هشت هزار مطالعه انجام شده توسط پژوهشگران دانشگاه شیکاگو بعد از تجزیه و تحلیل بیش از ۲۵۰ کاربر فیس بوک نشان می دهد که غیر فعال کردن پروفایل فیس بوک برای این افراد بسیار سخت تر از ترک سیگار بوده است. فیس بوک بعضی از کاربران را به قدری به خودش وابسته می کند که چند ساعت دوری از اینترنت آنها را دچار نگرانی و آشفتگی می کند و این افراد مانند معتادان باید هر چه سریع تر به پشت رایانه خود برگردند. این اعتیاد در میان نوجوانان و جوانان خطرناک تر است و می تواند آنها را از فعالیت مفید و موثر باز دارد(http://www.afkarnews.ir ).

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   تعریف و انواع مهارتهای ارتباطی
برای دانلود متن کامل فایل این  پایان نامه می توانید  اینجا کلیک کنید