ماجرای خودروهای دست ساز و کارگاهی در کشورمون، روایت تازه ای نیس. در طول تاریخ بیشتر از ۵۰ ساله صنعت خودرو در ایران، افراد خلاق زیادی کمر همت به ساخت خودروهای جداگونه و ایرونی بسته ان که بدیش اینه به دلیل نبود بستر قانونی مناسب تقریبا هیچ کدوم موفق به تولید و فروش اجناس خود نشده ان.

مثالای تاریخی زیادی در این رابطه هست که شرحش در حوصله این مطلب کوتاه نمی گند، اما شاید باحال باشه که بدونین ساخت اولین خودروهای دست ساز ایرونی به مدتا قبل از انقلاب اسلامی برمیگرده.

در واقع اگه اینجور مشکلی نبود، هیچ بعید نبود که حالا یه خودروساز جداگونه و کوچیک واقعا ایرونی با چند دهه قدمت داشته باشیم که توانایی هاش بسیار بیشتر از مونتاژ خودروهای قدیمی اروپایی به اسم تولید ملی باشه.

به هرحال بازم مشکل چاله قانونی در این رابطه باقیه و از این رو معمولا خودروهای دست ساز ایرونی پس از کمی سر و صدا به شی ای بی ارزش و فراموش شده در گوشه سولها و کارگاه ها مبدل می شن.

اما با این وجود هستن آدمایی که با خلاقیت و تلاش و به امید تغییر در شرایط، اینجور خودروهایی رو میسازن و در نمایشگاه خودرو شهر آفتاب هم تماشاگر نمایش دو نمونه از این خودروها بودیم.

یکی لامبورگینی رپلیکا (مشابه سازی شده) که با به کار گیری موتور هشت سیلندر و قطعات فنی خودروهای آمریکایی به وسیله آقای ریاحی از شهر مشهد بوجود اومده و قبل از اینم در نمایشگاه هایی معرفی شده بود اما تا الان راهی واسه تولید یا فروش اینجور خودرویی از طرف مسئولین امر باز نشده.

دیگری هم خودرو پرشین تایفون ساخت گروه مارِد و مهندس مهرداد سید کریمی که برخلاف لامبورگینی نامبرده یه خودرو مهندسی شده و آزمایش شده با شاسی جداگونه فضاییه و می تونه در صورت دریافت مجوزهای قانونی، نقش اولین خودرو اسپرت ایرونی رو بازی کنه.

شتاب صفر تا صد کمتر از ۷ ثانیه، کارکرد فوق العاده خوب سیستم تعلیق و سهولت تعمیر و نگهداری (با در نظر گرفتن به کار گیری قطعات فنی پژو ۲۰۶ تیپ پنج) از جمله ویژگی هاییست که می تونه پرشین تایفون رو به خودرویی موفق در بازار مبدل کنه، اما حیف که تا الان راهی واسه شماره گذاری و استفاده جاده ای از این خودرو باز نشده.

دیگه مطالب و گزارشای تیم خودرو سایت ما از نمایشگاه خودرو شهر آفتاب رو می تونین در از راه ببینین.

در همین رابطه بخونین

خوب، بد، بیریخت نمایشگاه خودرو تهران

رونمایی از تویوتا C-HR در نمایشگاه خودرو شهر آفتاب

چری تیگو ۷ به ایران رسید؛ مشخصات فنی و قیمت احتمالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *