مایکروسافت روز به روز فاصله بیشتری از مشتریان موبایلی خود میگیره. پس از محدود کردن خط تولید تلفنای همراه سری لومیا طی یکی-دو سال گذشته، روز گذشته این شرکت ساکن ردموند با اخراج ۱۸۵۰ نفر و زیان ۹۵۰ میلیون دلاری به دنبال اون، آخرین میخ رو بر تابوت بخش موبایل خود کوبید.

هنوزم اما تلفنای هوشمند سری لومیا نزدیک به ۹۵ درصد کل فروش تلفنای ویندوزی رو تشکیل میدن اما کمبود دستگاه های جدید یا یعنی از دست دادن اونا در بازار دلیل شده تا سهم ویندوز فون از بازار شدیدا طی سال گذشته کم بشه.

ویندوزفون مرده س و پیشرفت دهندگان گوشی موبایل علاقه ای به زنده کردن اون ندارن. مایکروسافت کجا رو اشتباه رفت و چه خطایی مرتکب شد که حالا باید اینجور عاقبتی رو انتظار کشد؟

اعلام روز گذشته مایکروسافت در مورد اخراج کارکنان خود، ابهامات بسیاری رو برطرف کرد. غول نرم افزارسازی دنیا، هزاران نفر ساعت از خلاقیت رو با طرح جاه طلبانه ویندوز ویستا (به ادعای مدیرعامل اسبق، استیو بالمر) به هدر داد.

ویستا چند هفته قبل اینکه استیو جابز روی صحنه بره و آیفون رو در ژانویه ۲۰۰۷ معرفی کنه و دنیای موبایل رو واسه همیشه عوض کنه به بازار اومد. به طور خلاصه، ویستا نمونه ای از عقب افتادگی مایکروسافت از حرکت رو به جلوی تکنولوژی بود.

به جای دقیق شدن و فوکوس کردن روی پیشرفت ویندوز موبایل، مایکروسافت زیادتر از اندازه درگیر پی سی و دسکتاپا شد، بازاری که اونو از اون خود کرده بود. ویندوز موبایل اصول پایه ای کامپیوترای همراه و حتی اپلیکیشنا رو قبل از آیفون داشت، اما رابط کاربری اون واسه دستگاه هایی ساخته شده بود که استایلوس داشتن. جوری طراحی شده بود که گویی ورژن کوچکتر ویندوز رو در جیب خود دارین.

مایکروسافت میخواس ویندوز همه جا باشه، در طرف دیگه گود، اپل وایس تاده بود با ورژنی ساده، هوشمند و قشنگتر از یه سیستم عامل موبایل و کمپانیای بزرگ دنیا پیرو راه جابز و تیم اش شدن، حتی مایکروسافتیا. شاید شکست مایکروسافت در مورد موبایل رو بشه به وقتی قبل از ویندوز ویستا هم حتی نسبت داد. مایکروسافت تلاش داشت تا ویندوز رو روی همه دستگاه ها بیاره و تاریخ به ما آموخت که بزرگ ترین مشکل ویندوزفون هم دقیقا همینه.

مایکروسافت با ویندوز فون ۷ طراحی Live Tile رو که خاص و نوآورانه بود رو به دنیا معرفی کرد که به لطف ریبوتای متداوم نرم افزار هیچ وقت محبوب نشد. کاربران ویندوز فون ۷ نمی تونستن به ویندوز ۸ مهاجرت کنن و حتی حالا هم خیلی از دارندگان لومیا با ویندوز فون ۸٫۱ قادر به دریافت ویندوز ۱۰ موبایل نیستن. مایکروسافت میخواس یه ورژن از ویندوز رو روی پی سی، تبلت و تفن داشته باشه، روش هدف دار قابل تحسینی که در کسب موفقیت ضعف داشت.

با جامعه آماری پایین، پیشرفت دهندگان موبایل هم حاضر نبودن تا واسه داشتن این سیستم عامل روی موبایلای شون مبلغی به مایکروسافت بپردازند. چند سال زمان برد تا ویندوز فون رایگان شه و در اون زمان دیگه اندروید مالک بازار سیستم عاملای قابل استفاده به وسیله پیشرفت دهندگان بود.

پس از معرفی ویندوز فون ۷، مایکروسافت حتی تلاش کرد تا سری Kin رو هم عرضه کنه. Kin به جای اینکه براساس ویندوز فون ۷ باشه، Windiws CE رو اجرا می کرد؛ سیستم دلیلی که بعدا زیر پای ویندوز فون از بین رفت. اینجور اقدامی از طرف مایکروسافت بعید و دور از انتظار بود، خصوصا وقتی که داشت کم توجهی کسب می کرد.

در سمت پی سی، مایکروسافت تلاش کرد تا دنیای تبلت و پی سی رو اقدام کنه و به خاطر همین ویندوز ۸ رو معرفی کرد. رابط کاربری جدید، خیلی از کاربران قدیمی و سنتی پی سی رو با خود ناشناس کرد و مثل ویندوزفون راه حلی واسه نابود کردن فاصله میان دستگاه های جور واجور به حساب می اومد. بالمر همونطور که پس از دیدن آیفون ویندوز فون ۷ رو ساخت، با دیدن آیپد هم به سراغ ویندوز ۸ رفت.

پس از بافته شدن تار و پود، در آخر مایکروسافت با ویندوز ۱۰ به اتفاق، سیستم دلیلی که به هدف یه ویندوز روی همه پلتفرما جامه عمل پوشاند. با این حال، ویندوز ۱۰ الان هم روی موبایل شکست خورده.

چند سال به طور میرسه تا فعالیتای درست و یا اشتباهات مایکروسافت در مورد روش هدف دار اپلیکیشنای گسترده رو گفت. مایکروسافت امید داشت تا ویندوز ۸ به اپلیکیشنای تولید شده واسه ویندوز فون قوت بخشه اما اینطور نشد. حالا امید دارن تا با ساده سازی ساخ اپلیکیشن واسه پی سی و موبایل، اکوسیستمی کامل بسازن. مایکروسافت اما حالا این رقابت رو پیش روی خود داره که سخت افزار ویندوز فون وجود نداره و ویندوز فون مرده س. در همین بین، ردموندیا شدیدا در حال پشتیبانی اندروید و iOS با اپلیکیشنای جور واجور شون هستن.

سخته که تشخیص بدیم چه وقتی مایکروسافت حرکت خودشو می کنه. سال گذشته، ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت از طرحی واسه تولید سه گوشی موبایل هوشمند در هر سال واسه سه بازار پرچمدار، میان رده و اقتصادی خبر داد. اما اخباری که دیروز منتشر شد، فقط نقشه های نادلا رو دور از انتظار نشون میده.

مایکروسافت فقط میگه که دستگاه های فوق العاده جدیدی در راه هستن اما نه نشانی از اونا هست و نه کسی در موردشون حرف می زنه. خیلی از طرفداران ویندوزفون حالا امید دارن تا در آخر سرفس فون ساخته شه. مایکروسافت قبلا نشون داده که لپ تاپا و تبلتای فوق العاده ای می سازه و هیچ بعید نیس که سرفس فون هم با فرقی کلی نسبت به تلفنای امروزی ساخته شه.

مایکروسافت سرمایه گذاری بسیاری روی توانایی Continuum ویندوز ۱۰ موبایل کرده، ویژگی خاصی که اجازه میده تا یه موبایل رو به پی سی تبدیل کرد. با اینکه توانایی Continuum خوب کار می کنه اما موفقیت این طرح وابسته به ساخت اپلیکیشنای گسترده موفقیته که ارزش استفاده رو داشته باشن. شایعه ای که تازگیا در مورد سرفس فون شنیده می شه به به کار گیری چیپای اینتل برمیگرده. انگار مایکروسافت می خواد از پردازندهای اینتل استفاده کنه تا اجرای اپلیکیشنای دسکتاپ هم روی اون ممکن شه اما تازگیا خبر لغو تولید پردازندهای Atom اینتل، قدرت این شایعه رو تقریبا رد می کنه.

مایکروسافت هزاران دستگاه سرفس مینی تولید کرده بود تا اونو در کنار سرفس پرو ۳ معرفی کنه اما ساتیا نادلا چند هفته قبل از معرفی، دستور لغو تولید اونو داد، چون دستگاه شون به اندازه کافی نسبت به چیزی که رقیبان ارائه می کنن متفاوت نبود. ردموندیا سال پیش تکنولوژی سرفس پِن رو از شرکت N-trig خریدن و پس بعید نیس که در دستگاه های بعدی مایکروسافت، نقش قلم و نوشته روی دستگاه های هوشمند پر رنگ تر شه.

یه سرفس فون یا تبلت کوچیک (شاید هم فبلتی بزرگ) به اندازه کافی قدرت ندارن تا ویندوز فون رو نجات بدن، اما می تونن تا رویای دیرینه مایکروسافت، یعنی رایانه ای جیبی که ویندوز اجرا می کنه رو محقق کنه. تصور آینده سخته اما بزرگ ترین مشکل مایکروسافت حالا اپلیکیشنا و نوع جلو رفتن دنیای موبایله. اونا تلاش کردن تا پیشرفت دهندگان رو جذب خود کنن اما موفق نبودن.

اخراج روز گذشته نشون میده که مایکروسافت چیجوری هنوز درگیر تصمیم اشتباه مدیرعامل قبلی خوده. به جای پرداخت ۸ میلیارد دلار و خرید نوکیا، اونا می تونستن اپلیکیشنای پرکاربرد بیشتری هم Sunrise ،Acompli و SwiftKey رو بخرن اما عوضش راه پر خطر رو گذروندن.

اونا نمی خوان دست از رویای خود بکشن و هر طور شده تلاش دارن در فضای موبایل حضور داشته باشن اما این رویا بارها شکست خورده و هیچ وقت در حضور رقبایش حرفی واسه گفتن نداشته. مایکروسافت با این حقیقت کلنجار میره که مردم واقعا احتیاجی به ویندوز روی موبایل خود ندارن، حقیقتی که غول نرم افزار دنیا رو همیشه ترسانده. حالا زمان اون رسیده تا ردموندیا باورش کنن و به تولید نرم افزارهای فوق العاده واسه اندروید و iOS ادامه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *