دانلود پایان نامه

در بارداری‌هایی که مشکلات مربوط به جنین وجود دارد، مثل پرزانتاسیون یا نمایش نامناسب، رشد بیش از حد جنین، حاملگی‌های متعدد، ناهنجاری‌های ساختاری در جنین، پرولاپس (سقوط) بند ناف، جداشدگی جفت و عفونت‌های ویروسی مادر ( مثل HIV یا هرپس فعال) انجام سزارین مداخله‌ای است که می‌تواند باعث نجات زندگی جنین شود. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد سزارین می‌تواند خطر بروز اختلالات لگن را در زنان کاهش دهد، مثل بی‌اختیاری ادرار و پرولاپس (پایین‌افتادگی) اندام لگنی، و نیز می‌تواند میزان مرده‌زایی در اثر علل نامشخص و مرگ و میر نوزادی در اثر پرولاپس بند ناف، کوریوآمنیوتیس، اختلال در ضربان قلب جنین و پرزانتاسیون بریچ را در مقایسه با زایمان واژینال کاهش دهد. این علل تا اندازه‌ای در افزایش میزان سزارین نقش داشته‌اند. اجتناب از ایجاد درد و اضطراب حین زایمان، کاهش نگرانی والدین در مورد سلامت نوزاد و امکان تنظیم برنامه‌ی زایمان، سایر مزایای زایمان سزارین انتخابی می‌باشند (Anthony,2007).
زایمان طبیعی با استفاده از فرآیندهای تهاجمی و سزارین اورژانس، که ممکن است هنگام وضع حمل لازم شود، در مقایسه با سزارین انتخابی، خطر بیشتری دارد. از سوی دیگر، با این‌که میزان ایمنی زایمان طبق درخواست مادر افزایش یافته است، هم‌چنان یک روند جراحی شکمی است که می‌تواند به آسیب‌های کوتاه مدت و بلند مدت منتهی شود. هم‌چنین میزان مرگ و میر و ابتلا به عوارض بعد از جراحی در آن بالاتر بوده و زایمان‌های بعدی نیز باید به صورت سزارین انجام شود (Nilstun et al.,2008)
بر اساس موارد گزارش شده، زایمان طبیعی می‌تواند باعث آسیب کف لگن و بی‌اختیاری ادراری کوتاه مدت شود، اما ارتباط احتمالی و علائم بالینی گزارش نشده است. اجتناب از درد حین زایمان نیز به عنوان یک نفع بالقوه برای مادر گزارش شده است، اما با تسکین درد در زایمان طبیعی، این مسئله مورد سؤال قرار می‌گیرد. در سزارین انتخابی می‌توان برنامه‌ریزی بهتری داشت و نیز عدم اطمینان نسبت به زمان شروع درد اجتناب نمود. سزارین برای جنین نسبتاً بی‌خطر است، اما بدون خطر نیز نمی‌باشد، از جمله خطرات آن افزایش بروز مشکلات تنفسی و طول مدت اقامت در بیمارستان است. این خطرات باید با خطرات زایمان واژینال مقایسه شود. ممکن است تغذیه با شیر مادر در سزارین به نحو مطلوبی انجام نشود، البته داده‌های دقیقی در این مورد در دسترس نیست (Nilstun et al., 2008). بر اساس پژوهش‌های دیگری که انجام شده، پیامدهای مضری که ممکن است برای نوزاد در سزارین قبل از موعد پیش آید عبارتند از افزایش خطر زایمان پیش از موعد، تولد نوزاد با وزن کم، مرده زایی و مرگ نوزاد در بارداری‌های بعدی (Anthony, 2007).
از سویی دیگر، پیامدهای نامطلوب سزارین برای مادر عبارتند از: عفونت در مادر و سپسیس ، عوارض بیهوشی، ترومبوآمبولی و عوارض آن، خونریزی رحم که مستلزم تزریق خون است، آسیب مجرای ادراری. مدت بستری و زمان بهبودی نیز بیشتر از زایمان طبیعی است. به این دلیل، زایمان طبیعی به عنوان شیوه‌ی انتخابی زایمان در نظر گرفته شده است، و در صورت انجام سزارین، باید دلیلی برای آن وجود داشته باشد (Harris,2001).

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   رویکردهای مختلف،از دیدگاه وایترویکرد،ویلیام اشتراوس و نیل هاو کریستوفر بالس
برای دانلود متن کامل فایل این  پایان نامه می توانید  اینجا کلیک کنید