در چند هفته ای که از عرضه آیفون ۱۰ میگذره، کاربران خیلی از فناوری Face ID استقبال کردن. البته یه سریای دیگه از چگونگی کارکرد اون و محدودیتایی که براشون ایجاد شده ناراضی هستن و بازم حسگرهای اثر انگشت رو بهتر می دونن. تازگیاً  مقایسه ای بین Face ID و Touch ID اپل و فناوری تشخیص چهره موبایل وان پلاس ۵T انجام شده که تفاوتای کارکرد اونا رو رو کرده.

مقایسه Face ID با Touch ID

در بیشتر موارد Face ID به سرعت عمل می کنه و تقریباً سرعتی در حد Touch ID ارائه میده. در عین حال در بعضی موارد فناوری تشخیص چهره اپل به درستی عمل نمی کنه. مثلا وقتی موبایل در حالت افقی قرار داره (مثلاً هنگام خوابیدن) چهره کاربر تشخیص داده نمی شه.

اپل با ارائه Face ID از تعبیه حسگر اثر انگشت در آیفون ۱۰ بیخیال شد.

البته در صورت به کار گیری عینک، کلاه یا روسری هم ممکنه در بعضی موارد Face ID قادر به تشخیص چهره کاربر نباشه.

هم اینکه وقتی موبایل روی میزه، برخلاف حسگر اثر انگشت Touch ID که خیلی راحت و بدون برداشتن موبایل از روی میز قابل استفاده س، Face ID به دلیل نبود دید به چهره، باید ورداشته شه و در مقابل چهره کاربر قرار بگیره.

مقایسه Face ID اپل با تکنولوژی تشخیص چهره رقبای اندرویدی

در حالی که اپل در آیفون ۱۰ حسگر اثر انگشت رو حذف کرده و در بین روشای بیو متریک فقط به تکنولوژی تشخیص چهره اکتفا کرده، ولی وان پلاس در مدل ۵T و سامسونگ در نوت ۸ از حسگر اثر انگشت هم استفاده کردن. با این حال Face ID برتری قابل توجه ای نسبت به بقیه فناوریای تشخیص چهره داره. چون از اونا امن تره.

گلکسی نوت ۸ سامسونگ از فناوریای تشخیص چهره، شناسایی عنبیه و حسگر اثر انگشت استفاده میکرد.

دلیل این مسئله به فرق در چگونگی اسکن تصاویر چهره برمیگرده. اپل در Face ID از تصویر ورداری سه بعدی چهره استفاده می کنه؛ در حالی که رقبایی مثل سامسونگ و وان پلاس تنها تصویری دو بعدی از چهره فرد جفت و جور می کنن.

از طرف دیگه با در نظر گرفتن تصویر ورداری دو بعدی، وان پلاس ۵T سرعت بالاتری در شناسایی چهره کاربر داره، ولی در شرایط نوری ضعیف کار نمی کنه، در حالی که سیستم تشخیص چهره آیفون تقریباً در تموم شرایط نوری کار می کنه.

وان پلاس ۵T علاوه بر حسگر اثر انگشت از تکنولوژی تشخیص چهره هم استفاده می کنه.

هم اینکه در وان پلاس ۵T تکنولوژی نامبرده فقط واسه قفل گشایی موبایله. ولی در آیفون ۱۰، میشه پرداخت موبایلی و بسیاری کارای دیگه رو هم به واسطه شناساسیی چهره انجام داد.

یادمون نره که مینگ-چی کو، تحلیلگر با سابقه مؤسسه «KGI Securities» قبل از این اعلام کرده بود فناوری Face ID بیشتر از ۲ سال از بقیه رقبای اندرویدی جلو تره.

بر خلاف برتریای Face ID نسبت به رقبای اندرویدی ولی بازم کار با اون واسه بعضی از افراد سخت تر از Touch IDه. ولی چه فناوری تشخیص چهره جدید اپل رو دوست داشته باشین یا از اون متنفر باشین، به نظر می رسه، Face ID معرفی شده تا واسه چند سال در آیفونا تعبیه شه. هم اینکه براساس گزارشا شایدً در آینده تماشاگر اضافه شدن این توانایی به نسل بعدی آیپد پرو هستیم.

مقایسه سرعت Touch ID و Face ID آیفون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *