دانلود پایان نامه

نقش و اهمیت رسانه‌های جمعی:
رسانه‌های جمعی به تمام ابزارهای غیرشخصی ارتباط گفته ‌می‌شود که به وسیله آن، پیام‌های دیداری و یا شنیداری به طور مستقیم به مخاطبان انتقال ‌می‌یابند؛ تلویزیون، رادیو، سینما، اینترنت، ماهواره، مجلات، کتب و… در زمره رسانه‌های جمعی محسوب ‌می‌شوند.
«ژودیت لازار» در مورد اهمیت و نقش رسانه‌ها ‌می‌گوید: رسانه‌ها نقشهای متعددی را در حیات اجتماعی به عهده دارند از جمله اینکه صحنه ای را ایجاد ‌می‌کنند که حیات سیاسی در آن به نمایش گذاشته ‌می‌شود، فرهنگ بال ‌می‌گستراند، مدها جولان ‌می‌دهند، سبک‌های تازه و هنجارهای زندگی رخ می‌نمایند.
رسانه‌های جمعی اعم از روزنامه‌ها، مجلات، رادیو و تلویزیون، گاه از انحرافات اجتماعی نظیر تجاوز، خشونت، قتل و… پرده بر ‌می‌دارند و زوایای پنهان داستانهای عشقی و جنایی را برای مخاطبان خود آشکار ‌می‌سازند و انواع دام‌هایی را که بر سر راه جوانان قرار دارد به آنها گوشزد ‌می‌کنند و راههای لغزش دیگران را برای مخاطبان ترسیم ‌می‌کنند و با اطلاع رسانی به موقع و مناسب برای اعضای جامعه، در پیشگیری از انحرافات اجتماعی نقش موثرتری ایفا ‌می‌کنند. .(رشید پور،1381)
علیرغم کارکرد مثبت رسانه‌ها در زمینه اطلاع رسانی و پیشگیری از جرم و دادن آگاهی به مردم بخصوص قشر جوان دارای کارکردهای منفی از این قرار ‌می‌باشند:
الف) تحدید مفهوم جرم؛ رسانه‌ها معمولاً جرم را در قالب نوعی جرم خیابانی تداوم با خشونت معرفی کنند و افکار عمو‌می‌به سمت این نوع جرم‌ها جلب شده و سایر جرم‌ها از نظرها مخفی ‌می‌ماند.
ب) عادی سازی هنجارشکنی؛ با انعکاس کجروی‌های اجتماعی در رسانه‌ها و تکرار آن، انحراف و نابهنجاری‌ها عادی شده و هنجارها قابل شکستن ‌می‌شوند، لذا ارتکاب جرم در فرد تقویت ‌می‌شود. مثلاً دختر شهرستانی با شنیدن خبر فرار دختران متوجه ‌می‌شود که راهی برای رهایی از مشکلات و تضادهای خانوادگی وجود دارد و ممکن است آن را آزمایش کند.
ج) گسترش خشونت و پرخاشگری، تحقیقات نشان داده اند که رسانه‌ها با تبلیغات کالاهای رنگارنگ و زندگی مرفه موجب به وجود آمدن آرمانهای جدیدی در مخاطب خود ‌می‌شوند که دستیابی به آنها با توجه به محدودیت مالی امکان پذیر نیست. لذا احساس محرومیت در افراد ایجاد شده و پرخاشگری یا خشونت در آنها افزایش ‌می‌یابد.
د) اشاعه فحشا و بی بندو باری؛ براساس ارائه تصاویر مبتذل و خلاف عفت عمو‌می‌از طریق رسانه‌ها و نگارش متون خلاف اخلاق، جرائم بخصوص جرائم جنسی گسترش ‌می‌یابد. در حالیکه در قرآن اشاعه فساد و فحشا مورد مذمت قرار گرفته است: «کسانی که دوست دارند زشتی‌ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد، عذاب دردناکی برای آنها در دنیا و آخرت است و خداوند ‌می‌داند و شما ن‌می‌دانید».
ه) تضعیف اعتماد اجتماعی؛ ذکر انواع انحرافات از طریق رسانه‌ها و اعلام رشد سرسام آور آن منجر به ایجاد روحیه سوءظن و شک نسبت به سایر افراد جامعه ‌می‌شود و احتمال وقوع این انحراف را از سوی تک تک اعضای جامعه تقویت کرده و روحیه اعتماد عمو‌می‌را تضعیف ‌می‌نماید. همچنین با رسانه ای کردن جرائم ممکن است والدین نسبت به رفتار فرزندانشان بدبین شده و احتمال ناسازگاری در خانواده را افزایش دهد.
با توجه به کارکردهای منفی رسانه‌ها، آنها باید در کنار ذکر حوادث، به جنبه عبرت آموزی حوادث جهت پیشگیری از وقوع انحراف توجه داشته باشند و در این راستا به تحلیل انحرافات و راههای مبارزه با آن و شیوه‌های جایگزینی مثبت آنها اشاره شد. (محمدی‌‌، 1380‌‌، ص 59-58)

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   انواع رویکردهای هویت اجتماعی
برای دانلود متن کامل فایل این  پایان نامه می توانید  اینجا کلیک کنید