Kevin Getch موسس آژانس خلاقانه دیجیتالی به نام Webforه که اجراهای زیادی روی صحنه داشته و طبق گفته خودش بعضی وقتا اجرای اون عالی و بعضی وقتا پر از لحظات خجالت آور بوده. مقاله زیر رو از زبون Kevin بخونین:

من موسس یه آژانس خلاق دیجیتالی با ۱۵ کارمند هستم. درسته که سخنرانیای موفقیت آمیز زیادی در برابر همه مردم تا حالا داشتم اما همه این موفقیتا حاصل درس هاییه که از اشتباهات شرم آورم گرفتیم. یکی از خجالت آورترین اشتباهاتم وقتی بود که مجری همایشی شدم که قرار بود Sarah Bird مدیرعامل Moz (یه نرم افزار بازاریابی) رو به صحنه فراخوانم.

در زیر این درسا رو با شما سهیم میشم:

فروتن باشین

قبل از کنفرانس مقدمه خود رو در مود Sara Bird آماده کرده بودم چون می دونستم که بیشتر مجریان بیوگرافی سخنرانا رو می خونن. عزممو جزم کردم که سخنرانیم رو حفظ کنم. اما واقعا اشتباه فکر می کردم که میتونم یه شب قبل از اجرا، متن سخنرانیم رو حفظ کرده و بدون اشتباه ارائه دهم.

در روز موعود، صحنه رو آماده کردن. یکی از کارکنان میکروفون رو به من داد و به روی صحنه رفتم. در اول تماشاچیا  به چند تا از شوخیام خندیدن، اما بدیش اینه دقیقا در لحظه ای که می خواستم Sarah Bird رو به روی صحنه دعوت کنم، همه کلمات از ذهنم پرید انگار از اول هیچ چیزی در اون ثبت نشده بود.

پیشنهاد من به شما اینه که حتی اگه شغل تون مجری گریه، اجازه ندین اعتماد به نفس بر تمرینای روزانه تون غالب شه. هر لحظه ای که روی صحنه هستین رو مدیون وقت و توجه مردم بدونین. این لحظات رو نمی شه هدر داد.

همه وسایل لازم رو از قبل جفت و جور کنین

 

اگه نمی تونین متن سخنرانی تون رو به طور کامل از حفظ بگید، از نوشته خود نسخه ای در دست داشته باشین که خطوط اون به طور کامل از هم جدا شده باشن و خط تون خوانا باشه. شک نداشته باشین موبایل شما نمی تونه ایده خوبی واسه خوندن متن باشه. اشتباه دیگری که من واسه معرفی Sarah کردم این بود که متن سخنرانی خود رو در تلفن همراهم ریخته بودم و به هنگام دعوت اون هر چی به دنبال متن می گشتم اونو پیدا نمی کردم. هم اینکه، استرس و فشاری که به وجود اومده به وسیله نگاه متمرکز ۵۰۰ نفر بود بر دستپاچگی من می اضافه کرد. در آخر بدترین جمله ممکن رو گفتم: اجازه بدین به گرمی از Sarah Bird به روی صحنه دعوت کنم.

حالا واسه هر اجرا چندین کپی از متنم می گیرم و همیشه اونو جلوی چشم دارم. بهتره متن اجرای تون رو با فونت بزرگ بنویسین تا خیلی راحت و سرعت بتونین اونو بخونین. اگه در اجرای شما قراره به طور کامل از روی متن بخونین یادتون باشه هر از چندگاهی به تماشاچیا نگاه کنین تا اونا علاقه خود رو نسبت به اجرای تون از دست ندن.

نوع اجرا رو از قبل سوال کنین

قبل از روز اجرا، از کارگردان برنامه سوال کنین که چه انتظاراتی از شما دارن و چه نوع اجرایی باید داشته باشین. وقتی که من و سارا وارد صحنه شدیم واسه اولین بار دیدم که دو مبل راحت و یه میز کوچیک در وسط اونا روی صحنه قرار گرفته و همه جا به جز دو صندلی تاریکه.

فرض کردم که باید اجرا از نوع مصاحبه باشه. وقتی که سارا شروع به ارائه سخنرانیش کرد به دلم شک افتاد که شاید قرار بر این نیس که در این لحظه من هم روی صحنه باشم! از این رو در میان سخنرانی سارا به پشت صحنه رفته تا سوال کنم چه باید کنم؟ اگه از قبل این موارد رو هماهنگ کرده بودم این ناهماهنگی رخ نمی داد.

بدونین همه اشتباه می کنن

در سخنرانی دیگری که باید سارا و Rand Fishkin (از موسسان Moz) رو به صحنه دعوت می کردم، به اشتباهاتم در کنفرانس سیاتل، اقرار کردم و در همین لحظه بود که Rand شدیدا خندید و اونم یکی از اشتباهاتش رو تعریف کرد.

همه رئیسان و رهبران بزرگ دنیا لحظاتی داشتن که از اشتباهات شون خجالت زده شدن. این اتفاقیه که واسه همه میفته. درسی که من از اون زمان یاد گرفتیم اینه که باید با این اشتباهات کنار اومد.

خود رو در موقعیتای ناخوشایند بذارین

راهی واسه عالی شدن اجراهای شما هست البته اگه آدم جسوری باشین. بعد از آماده سازی متن اجرای تون به یه کافی شاپ شلوغ برید و جلو همه اجرا کنین.

ممکنه بعضی فکر کنن شما دیوونه اید، بخندن و یا واقعا به شما گوش بدن. مهم اینه که در اینجور لحظه خجالت بیاری بتونین بهترین ارائه خود رو بدین. یعنی در جاهای لازم مکث کنین، آهنگ صدای تون رو تغییر بدین، خوب از زبون بدن استفاده کنین. در این صورت من ضمانت می کنم که اجرای شما در روز موعود عالی می شه.

بعضی وقتا خطر کردن یافته های نورانی تری به بار می آورد. اگه به عنوان رهبر تیم نتونین اشتباهات تون رو بپذیریرد، رشد شما و بعدا تیم تون کم میشه. بعضی وقتا لازمه ادما از محدوده راحت خود بیرون اومده و اینجور ریسکایی کنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *