نگاهی به جنب و جوش حلزون وار جستجو در گوگل

بر خلاف اکوسیستم نمایش که هزاران برند رنگارنگ در اون اومد و شد داشتن و تکنولوژیای بسیاری رو در غالب ابزارو وسایل مدرن به آدم تقدیم کردن بخش جستجو در گوگل تو یه دهه گذشته خیلی تغییری نداشته. وقتی که به دنیا موتور جستجو گوگل و کلیدی ترین بخش اون یعنی “جستجو” سر و گوشی به آب می دیم متوجه یه تکرار، حرکتی که تقریبا مثل بی حرکتیه و در واقع سکون خاصی میشیم.

هر چند که هنوز خیلی از کاربران از راه همین بخش “جستجو” گوگل در فضای وب جستجو می کنن و این کانال بازم بهترین و محبوب ترین راه تحقیق در دنیاس اما هیچ وقت این بخش موضوع داغ و پر تغییری در دنیا نبوده. باکس جستجو گوگل، سیستم تایپ کلمات و خلاصه روش جستجو سال ۲۰۱۷ گوگل همون چیزیه که سال ۲۰۱۰ یا قبل تر تماشاگر اون بوده ایم!
همین جنب و جوش حلزون وار باعث شده این صنعت بزرگ از یه تغییرمهم و قوی تو یه دهه گذشته فناوری بی بهره بمونه: جستجو براساس کاربران یا همون شخصی سازی جستجو واسه کاربران!
در این گزارش نگاهی به جنب و جوش حلزون وار بخش جستجو در گوگل داشته ایم. نگاهی که نشون میده گوگل خیلی هم که فکر می کنیم بی عیب و مشکل نیس و در این چند سال کمی از غافله عقب مونده!

بررسی جنب و جوش حلزون وار جستجو در گوگل

دقیقا سال گذشته بود که گوگل با کمی سر و صدا سرویس “تطبیق مشتری” و “تبدیل درون فروشگاهی” رو در بخش بازاریابی موتورای جستجو معرفی کرد. این دو تغییر تنها و بزرگ ترین تحولات “جستجو” گوگل در این چند سال بودن که به صورت خلاصه اونا رو بررسی می کنیم.
تطبیق با مشتری
آخرین تغییر گوگل در این بخش یعنی “تطبیق با مشتری” وسیله خوبی واسه بازاریابانه تا بتونن پیشنهادات خود رو براساس اطلاعات و داده های شخص اول ارائه بدن و از این روش کمپینای بهتر و خلاقانه تری رو راه اندازی کنن.
مثلا تا قبل از معرفی این وسیله جستجو عبارت “کارت اعتباری” در گوگل بیشتر کاربران رو به یه نتیجه واحد و عمومی هدایت می کرد؛ اما حالا هر بانک می تونه براساس CRM یا برنامه مدیریت رابطه با مشتری خود تبلیغاتش رو دقیقا جایی به کاربر نشون بده که می دونه بیش ترین کلیک رو دریافت می کنه.
اندازه تبدیل درون فروشگاهی
توانایی بعدی که گوگل واسه “جستجو ” بهتر نشون داد اندازه تبدیل درون فروشگاهی بود. قابلیتی که مثل یه حلقه اتصالی فروشنده و کاربر رو به هم وصل می کرد و به فروشنده این امکان رو می داد تا دقیقا بدونه تبلیغات انجام شده منتهی به پرداخت درون فروشگاهی شده یا نه.
کاربرد اصلی این تواناییا بیشتر وقتی مشخص می شه که فعالیت کاربران آفلاینه و می خوایم بدونیم ارزش مالی هر جستجو کاربر چه قدر بوده.

حتما بخونین :

  • عشق به سئو؛ چه قدر به دنیای بهینه سازی وب علاقمند هستین؟
  • اندازه گیری دقیق یافته ها در سئو
  • امتیاز کیفیت در گوگل ادوردز
  • عاملای اصلی سئو محلی در ۲۰۱۷ : نزدیکی به کاربران مهم تره!
  • تا حالا از سئو نتیجه نگرفتید؟ فوت وفنای بازبینی سئو رو بخونین