بیشتر افراد موفق دید متفاوتی نسبت به انتقاد سازنده دارن، اونا انتقاد رو دلیل اصلی هیجان مردم نسب به یه محصول و دلیلی واسه پیشرفت می دونن.

دوری از شکست ممکن نیس و حتی موفق ترین افراد هم بارها شکست رو تجربه کردن. بیشتر ما شکست رو پایان کار میدونیم درصورتی که اینطوری نیس، هر بار شکست می خوریم یعنی تا جای ممکن تلاش کردیم اما نباید نا امید شیم.

از هر کلمه «نه» که می شنویم باید چیزای جدید یاد بگیریم و از اونا واسه پیشرفت استفاده کنیم. هر بار با انتقاد تند و سازنده ای روبه رو شدیم یا احساس شکست کردیم یادمون نره که تموم افراد موفق هم بارها در زندگی خود «نه» شنیده ان.

اما بازم مصمم در راه حرکت کرده تا اینکه در آخر به موفقیتی چشم گیر رسیدن. در ادامه طرز تفکر پنج نفر از نخبهای دنیا در مواجه با مشکلات و انتقادهای سازنده رو بررسی می کنیم.

مشکلات

سرفصل محتوا

  • ۱- نلسون ماندلا
  • ۲- مایکل جردن
  • ۳- جی کی رولینگ
  • ۴- ایندرا نویی
  • ۵- رید هافمن

۱- نلسون ماندلا

نلسون ماندلا، رئیس جمهور قبلی آفریقای جنوبی به رفع بی عدالتی نژاد در کشورش کمکای زیادی کرد و به یکی از چهره های ظاهری در دنیا تبدیل شده.

حتی بعد از مرگش در سال ۲۰۱۳ بازم مردم سراسر دنیا از اون به عنوان فرد بزرگی یاد کرده و از تلاش هاش تشکر می کنن.

اون گفته از تموم اشتباهات خود در زندگی درس گرفته و با هر تجربه پیشرفت کرده. ضرب المثل معروفی میگه: «چیزی که تورو نمی کشه، قوی ترت می کنه» نسلون ماندلا هم در جمله ای در رابطه گفته:

من هیچ موقع شکست نمی خورم، یا برنده میشم یا چیزای جدید یاد می گیرم.

۲- مایکل جردن

مایکل جردن، یکی از ستاره های ورزش بسکتبال به دلیل روحیه رقابتی و موفقیتایی که داشته در سراسر دنیا شناخته شده. اون در سخنرانی تالار مشاهیر گفت در دوران دبیرستان از تیم بسکتبال مدرسه اخراج شده و واسه این موضوع بسیار ناراحت بوده.

ورزش

اون حتی بعد از تموم موفقیتایی که در سالای بعد کسب کرده از جمله پیوستن به NBA و برنده شدن در ۶ مسابقه قهرمانی، هنوزم طعم تلخ اولین شکست بزرگ خود رو از یاد نبرده بود. این احساس باعث شد سخت تر کار کنه و آخر تلاش خود رو واسه پیروزی در آینده استفاده کنه. اون گفته:

من در حرفه کاریم بیشتر از ۹ هزار پرتاب اشتباه داشتم. در ۳۰۰ بازی شکست خورده ام. ۲۶ بار واسه پرتاب ضربه سرنوشت ساز بازی انتخاب شدم و شکست خوردم. من بارها در زندگی شکست خورده ام و همین دلیل اصلی موفقیت منه.

۳- جی کی رولینگ

معروف ترین کتاب اون بارها به وسیله ناشران جور واجور رد شد اما امروزه به عنوان یکی از ثروتمندترین زنان دنیا شناخته می شه. اون گفته:

محال ممکنه شخصی بدون شکست زندگی کنه. مگه اینکه به حدی با احتیاط بکنه که به صورت پیش فرض فردی شکست خورده و نمیشه نام اونو زندگی کردن گذاشت.

۴- ایندرا نویی

ایندرا نویی، مدیرعامل شرکت پپسی، شخصیه که از کنار انتقادهای سازنده خیلی راحت عبور نمی کنه. اون واسه بررسی دقیق نقطه نظر بقیه وقت میذاره حتی اگه این افراد با اون مخالف باشن.

اون به این فکر می کنه که دلیل طرز تفکر فرد منتقد چیجوری بوجود اومده و چی می تونه از اون یاد بگیره. بعضی مردم انتقاد سازنده رو نماد شکست می دونن اما اگه اجازه بدن می تونن اونو به دلیلی واسه رشد و موفقیت تبدیل کنن. ایندرا نویی میگه:

همیشه صحبتا و اعمال بقیه رو مثبت تعبیر کنین. با این کار حتی خودتون هم از دیدی که نسبت به اون شخص یا موضوع مطرح شده پیدا می کنین، تعجب می کنین.

۵- رید هافمن

رید هافمن، هم بنیان گذار شرکت لینکدین شکست خوردن رو تضمینی بر نوآوری می دونه. اون عقیده داره تقلید کردن از روی کار بقیه بسیار ساده س! و وقتی که می خواین محصول جدیدی ارائه بدین شرایط خیلی سخت می شه.

گرفتن تصمیما و خطرایی که شخص دیگری تا حالا انجام نداده از نظر رید هافمن کار مشکلیه. اونم اینکه عقیده داره نبود وجود انتقادهای سازنده نشون دهنده اینه که مردم به اندازه کافی واسه محصول یا خدماتی که ارائه می دین هیجان زده نشده ان. اون میگه:

مشکلی

اگه واسه اولین نسخه از محصولی که ارائه دادین خجالت زده نیستین یعنی محصول خود رو دیر به بازار عرضه کردین.

منبع: zoomit.ir