وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر اقتصاد و دارایی و نماینده وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز تفاهمنامه ای امضا کردن که برپایه اون مدل قانونی واسه تامین پول و پله و سرمایه کار و کاسبی های نوپا با به کار گیری سرمایه های خرد موجود در کشور شکل میگیره. هم اینکه اعلام شد که ورود کار و کاسبیا به بخش بورس بیشتر از پیش به طور جدی دنبال می شه و شرایط جدید اون به زودی اعلام می شه.

«محمدجواد آذری جهرمی»، وزیر ارتباطات در این جلسه از باور خود به بخش اقتصاد دیجیتال و ظرفیت مهم اون واسه پیشرفت کشور گفت. به باور جهرمی کشورای جور واجور در سرتاسر دنیا واسه پیشرفت این برنامه ریزی کردن و ایران هم همگام با دنیا در این راه قدم گذاشته:

«مثلا در کشور هند برنامه ریزی شده که تا سال ۲۰۲۵  به اندازه ۲۰ درصد از درآمد سرانه خود رو بر مبنای اقتصاد دیجیتال داشته باشن. در کشور ما هم بیکاری فارغ التحصیلات بخش فناوری اطلاعات بیداد می کنه که میشه با تصمیمات جور واجور و کار و کاسبی های بالغ شده امروزی در این بخش این مشکلات رو حل و فصل کرد.»

جهرمی در ادامه با اشاره به طرح تلاش و مشارکت وزارت ارتباطات و وزارت کار در این طرح، به مشکل سرمایه گذاری در کار و کاسبی های کوچیک اشاره می کنه:

«کار و کاسبی های نوپا در کشور با مشکلات خیلی از جمله اونا مشکلات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی روبرو هستن و  یکی از مهم ترین این مشکلات بحث تامین مالی واسه سرمایه گذاریه که واسه تشکیل نظامای اون همکاریایی با وزارت کار با نام طرح تلاش شروع شده که الان در هشت استان کشور این طرح بوجود اومده و برنامه داریم در تموم استانای کشور اونو شکل بدیم.»

طرح تلاش که جهرمی از اون صحبت می کنه، از سال ۱۳۹۴ به صورت آزمایشی شروع شده و تا به امروز ادامه داره. در این طرح هم جهت با سیاستای اقتصاد مقاومتی کشور، راه و روش ایجاد اشتغال براساس مزیتای منطقه ای دنبال می شه، یعنی اینکه واسه ایجاد شغل ظرفیتا و اولویتای منطقه ای هر استان در نظر گرفته می شه و بعد واسه ایجاد شغل در اون منطقه کارایی صورت میگیره.

وزیر ارتباطات با اشاره به تفاهم امضا شده میان وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات، اقتصاد و رفاه درباره جزییات اونم اطلاعاتی رو در اختیار حاضرین قرار داد:

«براساس این تفاهمنامه طرح کار و کاسبی های نوپا از راه مبادی اطلاع رسانی معرفی می شه و سرمایه گذاران و مردم با مطالعه اون می تونن بخشی از منابع لازم سرمایه گذاری طرح رو تامین کنن. با وجود سرمایه های خرد ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومانی در دست مردم که درخواست کننده سرمایه گذاری در بازار هستن، میشه به جایگاه مطلوبی در این مورد رسید.»

بالاترین مقام ICT کشور بعد به مدلای دیگه جذب سرمایه می پردازه و سه مورد از چهار مورد رو در ایران شدنی و قابل کار می دونه که سرمایه های خرد مردم و جذب سرمایه از راه بورس رو جدیدترین این مدلا عنوان می کنه:

«چند مدل خاص در دنیا واسه تامین مالی هست که ما فعلا سه مدل رو اجرا می کنیم.مدل اول اعانه یا نذر اجتماعیه. در این باره برنامه ای واسه گفتگو با کمیته امداد هم داریم. مدل دوم سرمایه گذاری در مقابل دریافت بخشی از محصول در آینده س و مدل سوم تامین مالی اشتراکیه یعنی در مقابل سرمایه سهمی از شرکت به سرمایه گذار واگذار می شه. مدل چهارم تامین سرمایه مالی جمعی گروه وامیه که چون زیر نظر بانک مرکزیه فعلا وارد اون نمی شیم.»

بعد از اعلام شدن این توافق، «شاپور محمدی»،  رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن تایید این تفاهمنامه خبر از بررسی شدن اون در شورای عالی بورس میده:

«لیست تموم عوامل مجاز واسه دریافت سرمایه در سایت فرابورس قرار می گیره و مردم باید با در نظر گرفتن لیست، منابع رو در اختیار صندوقا بذارن. هم اینکه کسائی که در مورد تامین مالی جمعی فعالیت دارن ۶ ماه مهلت دارن تا خود رو با آیین نامه جدید وفق بدن.»

از اونجایی که طبق آخرین آمار رسمی، بالاترین اندازه بیکاری به رشته های مربوط به علوم کامپیوتری با ۴۱٫۴ درصد اختصاص داره به نظر می رسه توجه مسئولین دولتی به این قشر از مردم بیشتر از قبل شده و اتحاد اونا با همدیگه خبر از یه سری اقدامات اساسی در این بخش میده. با به کار گیری سرمایه های خرد در دست مردم علاقه مند به سرمایه گذاری و وارد کردن کار و کاسبیا به بخش بورس، میشه آینده درخشانی رو واسه این نوع از تجارت متصور شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *