با ۱۲۰ سال سابقه، پژو یکی از قدیمی ترین بازیگران میدون صنعت خودرو حساب می شه. اگه نگاهی به گذشته این شرکت فرانسوی داشته باشیم، با بعضی از اتومبیلای واقعا قشنگتر روبرو میشیم. کوپه ۵۰۴ یکی از این موارده که در اواخر دهه ۶۰ میلادی با همکاری استدیوی معروف پینین فارینا طراحی و ساخته شد.

حال با گذشت حدود نیم قرن، پژو با رونمایی از کانسپتی جدید با نام e-Legend به این کوپه قشنگتر ادای احترام کرده و نسخه ای مدرن از اونو پیشرفت داده. از دید ظاهری این مفهومی جذاب المانایی مثل چراغای اصلی دوگانه، اشکال مستطیلی شکل در نمای جلو، چراغای عقب سه تیکه و ستون کلفت عقب رو از جد خود به ارث برده؛ لوگوی نصب شده روی این کانسپت هم از نشون موجود روی فرمون کوپه ۵۰۴ الهام گرفته شده.

پژو e-Legend روی رینگای آلیاژی ۱۹ اینچی حرکت می کنه. این رینگا نه فقط قشنگتر طراحی شدن، بلکه واسه عبور بهتر جریان هوا ساختاری ایرودینامیک دارن.

قسمت مشکی رنگی که در زیر ستون عقب دیده می شه، دارای یه نمایشگره که پیامای خوشامد شخصی رو به نمایش گذاشته و اندازه شارژ باقیمونده رو نشون میده. این بخش هم مثل از ۵۰۴ کوپه اقتباس شده.

در داخل کابین، تم رترو به روشنی احساس می شه، چون که چینش اجزا مثل مدلای قدیمی بسیار ساده و مینیمال بوده و خبری از شلوغی و دکمه های زیاد نیس.

به جای تکمها و کنترل کننده های عادی، پژو از یه صفحه ۶ اینچی لمسی و کلیدی گردان کمک گرفته. در سمت چپ فرمون هم دکمه های حساس به لمس تعبیه شدن که میشه از راه اونا بعضی تنظیمات مربوط به حالت رانندگی رو فعال یا غیرفعال کرد.

به کار گیری ۱۶ نمایشگر در قسمتای جور واجور کابین، از دیگر ویژگیای قابل ذکر فضای داخلی پژو e-Legend هستن. صفحات ۲۹ اینچی موجود روی درها، نمایشگر ۱۲ اینچی اضافه شده روی آفتابگیرها و نمونه ۴۹ اینچی منحنی که نقش داشبورد رو داره، از مهم ترین این موارد هستن.

جدیدترین مفهومی شیر کهنه کار فرانسوی مثل بیشتر کانسپتای امروزی، از پیشرانه ای تموم برقی و فناوری خودران استفاده میکرد. این خودرو انرژی خود رو از پک باتری ۱۰۰ کیلووات ساعتی دریافت می کنه. با این باتری e-Legend طبق استاندارد WLTP توانایی پیمایش ۶۰۰ کیلومتر فاصله رو داره؛ هم اینکه به لطف تکنولوژی شارژ سریع با ۲۵ دقیقه شارژ، انرژی لازم واسه پیمودن فاصله ۵۰۰ کیلومتری در باتری ذخیره می شه.

به گفته پژو پیشرانه برقی e-Legend برابر با ۴۵۶ اسب بخار قدرت و ۸۰۰ نیوتن متر گشتاور تولید کرده و هر چهار چرخ رو به حرکت در می آورد. با این پیشرانه توانا، مفهومی e-Legend در وقتی زیر ۴ ثانیه صفر تا صد رو محقق کرده و میتونه به آخر سرعت ۲۲۰ کیلومتر در ساعت دست پیدا کنه.

براساس برنامه ریزیا، پژو e-Legend در نمایشگاه خودروی پاریس در برابر دید عموم قرار می گیره. بر خلاف تموم جذابیتای ظاهری و فنی، بدیش اینه فرانسویا برنامه ای واسه تولید این کوپه رترو ندارن.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *