آخرین روز ماه ژوئن سال ۲۰۱۵ ساعتای اتمی دنیا قبل از ورود به اولین روز ماه جولای معطلی دارن. معطلی ای که واسه یه ثانیه بین این دو روز ایجاد می شه و پس از اون وارد اولین روز جولای میشیم. در بعضی نقاط ممکنه این یه ثانیه در انتهای ماه دسامبر محاسبه شه.

این یه ثانیه اضافی بخاطر حرکت وضعی زمین به دور خودش پیش اومده. اما تاثیری که می تونه بر کامپیوترها و اینترنت بزاره چه میشه؟

در ادامه در مورد مهم بودن این زمان تقریبا ناچیز بیشتر بخونین.

این معطلی وقتی چیزی مثل باگ Y2K38ه که قبل از این در سایت ما در مورد اون خوندین. اتفاقی که در Y2K38 میفته البته ریست شدن ارقام زمان شماره. موارد مشابهی هم قبل از این واسه ما نگران کننده بودن. مانند ترسِ از کار افتادن کامپیوترها و نیروگاها و … در سال ۲۰۰۰.

اما اینبار موضوع چیز دیگریست. معطلی یا پرش وقتی نامبرده چیزیه که ممکنه به دلایلی غیرقابل پیش بینی در آینده هم تکرار شه. این اتفاقیه که به واسطه حرکت وضعی زمین میفته و هر چیزی که روی این حرکت تاثیری بزاره ممکنه عامل دستکاری در زمان شه. هر چیزی مثل زلزله، آتشفشون، اثر میدانای مغناطیسی در سطح منظومه شمسی، جزر و مد و حتی وضع آب و هوا ممکنه روی این موضوع اثر داشته باشه.

وقتی که آخرین بار در سال ۲۰۱۲ یه معطلی وقتی اتفاق افتاد منتهی به بروز تاثیر منفی بر کارگرد بعضی سایتای مهم شد.

به گزارش Phys.org سایتای فورسکوئر، ردیت، لینکدین و ستامبل آپون به واسطه این شکاف وقتی دچار مشکل جدی شدن. مثلا سیستمای لینوکسی سایت ردیت دچار مشکل در تشخیص زمان درست در قیاس با زمان نشون داده شده از طرف Network Tme Protocol شدن.

لینوس تورولدز در مورد عامل بروز مشکلات این شکاف وقتی در ۲۰۱۲ به سایت وایرد میگه: «تقریبا هر بار که به این معطلیای وقتی بر می خوریم با چیزی جدید مواجه میشیم. این موضوع شدیدا آزار دهنده س چون که این یه مشکل کلاسیکه که قبل از این هیچوقت بروز نکرده و حالا نباید به وسیله کاربران عادی و در شرایط نرمال آزمایش شه.»

گوگل به دنبال حل موضوع

عوضش، بعضی شرکتا راه حلای خودشون رو واسه پیشگیری از بروز مشکل پیدا کردن. این وسط راه حل گوگل که leap smear نامگذاری شده شاید بهترین گزینه باشه. یکی از مهندسان این شرکت (Christopher Pascoe) در پستی توضیح داد که واسه رفع مشکلات جانبی به وجود اومده به وسیله این یه ثانیه در انتهای اون روز خاص، باید بازی معطلی رو بارها انجام داد.

اون در مورد مشکلات احتمالی ای که ممکنه در این یه ثانیه پیش آیند این مثالا رو می آورد که: چه بر سر عملیاتی که در اون لحظه در حال انجام هستن میاد؟ ایمیلایی که در اون لحظه رد و بدل می شن به درستی در سرورها ذخیره می شن؟

راه حل گوگل واسه پیشگیری از این مشکلات تقسیم یه ثانیهٔ اضافی به میلی ثانیهای خیلی زیاده. اینجوری با جمع زدن این تیکهای کوچیک به کل یه ثانیه در آخر روز می رسیم. بدون اینکه معطلی ای بزرگ در حد و اندازه یه ثانیه بروز کنه.

راه حل گوگل واسه پیشگیری از این مشکلات تقسیم یه ثانیه اضافی به میلی ثانیهای خیلی زیاده.

به گفته Pascoe وقتی به پایان روز در نیمه شب می رسیم یه ثانیه تموم شده و ساعتا در حالت عادی مشغول شمارش زمان عادی خود هستن.

البته همه شرکتا نیاز منابع مهندسی و فنی کافی واسه بهره بردن از leap smear دارن تا وقتی ۳۰ ژوئن در تابستون از راه برسه شما انتظار مشاهده چیزای عجیب و غریب رو نداشته باشین.

با این وجود راه حل هوشمندانه گوگل نمی تونه به طور کامل هم کارساز باشه. به گزارش سایت The Telegraph بعضی گروه ها می خوان این معطلی وقتی رو ندیده بگیرن اما انجام این موضوع به معنی ندیده گرفتن معنی درست زمان و بر هم زدن ساز و کار زمان با تاریخ خورشیدی و ایجاد ابهامای وقتی در چند سال و واسه نسلای آتیه. اگه اینجور معطلی ای ندیده گرفته شه اندازه گیری زمان در زمین دچار چند دستگی و بروز مشکلات بسیار زیاد بیشتر می شه.


شما چه فکر می کنین؟ باید این معطلی یا پرشای وقتی رو ندیده گرفت یا با در نظر گرفتن تصادفی بودن بروز اونا باید هر سال به حسابشون آورد و معطلیای فرضی در ساعتای اتمی درست کرد؟ اگه موافق محاسبه این معطلیا هستین چه راه حلی رو واسه جلوگیری از بروز مشکلات نرم افزاری پیشنهاد می دید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *