توماس آلوا ادیسون روز ۳۱ دسامبر سال ۱۸۷۹ در نمایش اولین لامپای رشته ای خود ، خیابون منلو پارک نیوجرسی رو به طور کامل روشن کرد.

با اینکه اولین لامپای رشته ای چهل سال قبل از این تاریخ تولید شده بود اما هیچ کدوم از مخترعین نتونسته بود که طرحی کاربردی واسه اون بیافریند. ادیسون اولین مخترعی بود که در اواخر سال ۱۸۷۰ میلادی پس از آزمایشای فراوون تونست یه الیاف کربن پایدار بسازه که بتونه ساعتا بسوزد.

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اون یه ژنراتور الکتریکی پیچیده هم طراحی کرد تا انرژی یه سیستم نوری بزرگ رو تامین کنه. در ادامه یه تیکه از بیوگرافی ی ادیسون، بنیان گذار جهان مدرن رو ورق می زنیم:

اون سال ۱۸۴۷ در میلان اوهایو قدم به جهان گذاشت و مانند خیلی از آمریکاییای اون زمان مدت کمی به مدرسه رفت. ایشون در سنین پایین به مشکل شنوایی شدیدی دچار شد که این ناتوانی موجب گشت انگیزه بسیاری واسه تلاش از خود نشون بده. در ۱۶ سالگی تونست به عنوان یه اپراتور تلگراف مشغول کار شه که این اتفاق باعث شد تا انرژی زیادی در مورد بهبود سیستم تلگراف صرف کنه. در آخر در سال ۱۸۶۹ تموم توجه خود رو متوجه اختراع کرد. از این رو در سال ۱۸۷۰  به یه آزمایشگاه و کارگاه ماشین جا به جایی مکان کرد تا رویاهایش رو عملی سازه.

آزمایشای ایشون در واقع به وسیله بینش و درک قابل توجه اش هدایت می شد اما هم اینکه از علم ریاضی و فنی کارمندانش هم استفاده میکرد. ادیسون تحقیقاتش رو روی تلگراف ادامه داد و در سال ۱۸۷۷ تونست وقتی که به دنبال راهی واسه ضبط کردن ارتباطات تلفنی بود، یکی از بزرگترین اختراعات خود یعنی گرامافون رو به ثبت برسونه.

رونمایی از دستگاه گرامافون، این مخترع آمریکایی رو  به شهرتی جهانی رساند و باعث شد که «جادوگر منلو پارک» لقب گیرد.

با اینکه اختراع وسیله ای که قادر بود به ضبط و پخش صدا بپردازه جایگاه اون در تاریخ رو محکم کرده بود اما این دستگاه تنها یکی از چندین اختراع بزرگ ادیسون بود که زندگی در جهانی مدرن رو پایه گذاری کرد. از این دسته اختراعات میشه به طراحی، ساخت اولین لامپای رشته ای پایدار در ۱۸۷۹، دوربین فیلمبرداری و پروژکتور اون در اواخر ۱۸۸۰ اشاره کرد.

اون تونست در سال ۱۸۸۷ میلادی اولین آزمایشگاه تحقیقاتی دنیا رو در وست اورنج نیوجرسی بسازه و ده ها کارمند رو واسه آزمایش موراد زیادی استخدام کنه.

شاید بزرگترین اشتباه ادیسون پذیرش استعفای تسلا بود چون که اون پس از اختراع سیستمای جریان مستقیم، چندی بعد تونست با کشف جریان متناوب (AC) در برابر امپراتوری ادیسون و سیستم DC اون قد علم کنه. اون با پشتیبانی جرج وستینگهاوس کارخانه دار معروف سامانه های چند فازی پخش برق رو برپایه جریان AC تکمیل کرد که بسیار مفیدتر از سیستم ادیسون بود. این رقابت در فیلمی به نام جنگ جریان به نمایش دراومده.

شاید بزرگترین کمک ادیسون به دنیای مدرن از فعالیت اون در بخش الکتریسته بوجود اومد. اون یه سیستم پخش الکترونیکی خاص واسه نیرو و نور درست کرد که نیویورک رو به اولین شهر نیروگاه دار جهان تبدیل کرد.

فعالیتای دیگه اون شامل اختراع باتری آلکالاین، اولین راه آهن برقی و مجموعه پرشماری از موارد نامعلوم تر می شه که پایه خیلی از وسایلیه که بعدا ساخته شدن.

ادیسون، یکی از فعال ترین مخترعین دنیا پس از هشتاد سالگی هم به کار خود ادامه داد و تونست حدود ۱۱۰۰ پتنت رو طراحی کنه. ایشون در سال ۱۹۳۱ پس از ۸ دهه زندگی به عمر پرثمرش پایان داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *