۵ سؤالی که پیش از استخدام اولین کارمند خود باید به آنها پاسخ دهید

فرض کنیم شما کارآفرینی هستین که تازگیا کار و کاسبی خود رو از صفر شروع کردین و حالا به همراه تیم مؤسس حس می کنین باید عضو جدیدی به جمع خود اضافه کنین. استخدام اولین کارمند همیشه از استخدام بیستمین اونا پیچیدگی بیشتری داره. انجام دادن این کار به شکلی درست در مراحل اولیه کار و قبل اینکه فرهنگ شرکت شما خوب جا بیفته، اهمیتی حیاتی داره. در این کار چه موفق عمل کنین و چه با شکست روبرو شید، تجربه ای قابل توجه واسه خود و هرکی دیگری که پایش در میونه میسازید. درس گرفتن از این تجربه در آخر به موفقیت شما در این راه می رسه.

مختصری از مواردی که باید قبل از اراده کردن واسه استخدام اولین کارمند خود در نظر بگیرین رو می تونین در ادامه پیدا کنین.

با سایت ما همراه باشین.

۱- ماندنیه؟

به موقعیت الان شرکت خود فکر کنین و ببینین الان و آینده قابل پیش بینی، به چه نوع کمکی نیاز دارین. به یه کارمند تموم وقت با قراردادی درازمدت نیاز دارین یا یه رابطه کاری کوتاه مدت براتون بهتره؟

استخدام یه کارمند مثل هر سرمایه گذاری دیگه ایه و دونستن اینکه کارمندان شما چه مدت واسه شما کار می کنن در گرفتن بهترین تصمیم نقشی حیاتی داره. دونستن انتظارات شما از کارمند آینده تون واسه کسائی که به شما مراجعه می کنن هم خوبه. این جوری مسائل اگه از اول روشن نباشن، پیدا کردن کسی که بتونه به عضوی رضایتمند و کارا از تیم شما تبدیل شه کار آسونی نیس.

ویجای چروکوری، مدیر عامل Infolab در این باره میگه: «استخدام اولین کارمند کار آسونی نیس. میانبری هم نداره و یکی از چیزایی که کار رو سخت می کنه اینه که ندونین واسه چه مدت به کمک اونا نیاز دارین. به خاطر خودتون و بقیه، قبل اینکه تصمیم پایانی رو بگیرین و با کسی قرارداد ببندین این موضوع رو مشخص کنین».

۲- عضو جدید با حضور خود چه خصوصیتی به فرهنگ شرکت شما اضافه می کنه؟

شرکت شما هر کجای راه که باشه، فرهنگ کاری اهمیت خودشو داره. حتی در محیطی دونفره هم ضرورت وجود یه رابطه دوستانه قوی و نشون دهنده تفاهم جای هیچ بحثی نداره. مصاحبه های استخدامی اولین کارمندان معمولاً روی توانایی کار در شرایط استرس زا، توانایی خو گرفتن با کار جدید، و پرداختن به جزئیات متمرکز ان. فرهنگ معمولاً تا مدتها وارد این تصویر نمی شه. اما این راه و روش صحیحی نیس. شما در کنار امتحان صلاحیت شخص مورد نظر و مقایسه اون با نیازای خود، باید ببینین عضو جدید تا چه حد میتونه با باقی اعضای تیم (حتی اگه فقط خود شما باشین) به درستی کار کنه.

فیل تادروس، مدیر عامل Doejo، عقیده داره تمرکز باید واقعاً روی این رابطه باشه چون که رابطه نامبرده، اولین سنگ بنای فرهنگ شرکت شماس: «شما در تلاشید از هم راستایی نیات و اهداف خود مطمئن شین. بعضی وقتا ممکنه شریک کاری شما درست بر خلاف شما باشه، اما کار پیش میره چون چاره ای ندارین با ایشون کنار بیایید. خیلیا می گن نباید با دوستانتون رابطه کاری داشته باشین. من باور دارم اگه قصد شما ایجاد اینجور رابطه ایه، می خواین اونا دوست خیلی خوبی واسه شما باشن. چه از اینجا شروع کنین و چه به اینجا برسین، هدف شما رشد در کنار کسانیه که دوست دارین دور و برتون باشن».

۳- تجربه کار و کاسبی داره؟

محیطای استارتاپی به هرج و مرج معروف ان. روزانه هر اتفاقی ممکنه بیفته. کنار اومدن با این شرایط واسه بعضی آسونه و واسه یه سریای دیگه یه کابوس واقعی. این قانون نیس ولی داشتن تجربه کار در استارتاپای دیگه می تونه واسه اولین استخدام یه شرکت، قدم بزرگی در جهت درست باشه. اگه شخص مورد توجه شما تجربه کار در اینجور فضایی رو نداره، لا کم باید اشتیاق امتحان کردن اونو داشته باشه.

۴- اشتیاقی به این کار داره؟

علاقه و اشتیاق در هر کاری مهمه، اما در مراحل شروع به کار هر شرکتی اهمیت دوبرابر پیدا می کنه. ساختن تیمی تشکیل شده از کسائی که فقط به دنبال حقوق و اضافه کردن عنوان اون شغل به رزومه کاری خود هستن، سریع ترین راه ممکن واسه رسیدن به پسرفتای بزرگه. در واقع، اشتیاق نشون دادن واسه هدف قرار دادن مشکلات و پیش رفتن، ً واسه تموم گزینهاتون به اندازه ویژگیای عادی استخدامی مهم هستن. بحث بر سر حاضر شدن در محل کار و انجام امور محوله نیس؛ بلکه بر سر کمک کردن به رشد یه نهال کوچیک و نوپا واسه رسیدن به درختی بزرگتر و پویا تره.

۵- آینده خودشو در چه راهی می بینه؟

قبل از استخدام اولین کارمند خود خیلی چیزا رو باید در نظر بگیرین، اما حواستون باشه خواسته خود اونا از شغل مورد نظرشون رو از یاد نبرین. مثل هر استخدامی، دقیق شدن و فوکوس کردن روی تناسب فرد جدید با شرکت چیزی معموله. اما واسه درک خواسته های گزینه های مورد نظر استخدامی از شغل آینده شون وقت بذارین. البته این یکی از مورد اول بالاتر میره و فقط به این نگاه نمی کنه که اون واسه چه مدت قراره کنار شما باشه. موضوع بر سر ایجاد رابطه ایه که استعدادا و آرزوهای عضو جدیدتون هم در اون نقش دارن. تموم روابط کاری به بده بستان نیاز دارن و قبول کردن خواسته یه عضو جدید بالقوه، می تونه شما رو به انتخاب فرد درست دلگرم کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *