تبلیغات در صورتی می تونه شما رو به یافته های دلخواه برسونه که هدف دار باشه، تبلیغات هدف دار یعنی بررسی مشتریان و بازار هدف و تبلیغ در اون بازار واسه گرفتن مشتری. در این مقاله می خوایم به راه حلایی در مورد هدف دار کردن تبلیغات بپردازیم.

به گزارش اختصاصی آکادمی دیجیتال مارکتینگ، در درس پیش با بعضی از مفاهیم دیجیتال مارکتینگ مثل ترن (Trend)، اندازه تبدیل(Conversion Rate) ، آمیخته بازاریابی یا ماتریس ۴p و Data Driven Decision Making آشنا شدیم و درمورد دیجیتال و اهمیت اون واسه کسب و کارا و وظایف یه کارشناس دیجیتال مارکتینگ صحبت کردیم. واسه تبلیغات هدف دار باید با مفاهیمی آشنا شیم که به اونا می پردازیم.

در ادامه به معرفی مفاهیمی از جمله تقسیم بندی بازار (Market Segmentation) و بررسی خلاصه کانال های دیجیتال مارکتینگ می پردازیم.

تبلیغات هدف دار: تقسیم بندی بازار (Market Segmentation)

 بازار هر کسب و کار شامل بخشای مختلفیه که در هر بخش مخاطبین، خصوصیات مشترکی داشته و نسبت به روش های هدف دار جور واجور بازاریابی عکس العمل مشابهی دارن. به همین منظور هر بخش از بازار آزمایش شده و در آخر به خاطر رسیدن به بیشترین درآمد یا تحقق هدفی خاص، اون بخش از بازار که ما رو به اون نتیجه می رساند به عنوان مخاطبین هدف انتخاب می شه. در تبلیغات هدف دار به این پروسه تقسیم بندی بازار می بگیم.

تقسیم بندی بازار
بازار هر کسب و کار شامل بخشای مختلفیه که در هر بخش مخاطبین، خصوصیات مشترکی داره.

معیارهای تقسیم بندی بازار

در تبلیغات هدف دار، معیارهای تقسیم بندی بازار (Market Segmentation) شامل موارد زیره که باعث دقیق تر شدن مخاطبین هدف (Target Audience) شما می شه.

  • متغیرای جغرافیایی (مانند کشور، استان، شهر و …)

  • متغیرای جمعیت شناسی (سن، جنسیت، درآمد، شغل، تحصیلات و …)

  • عوامل روانشناختی (خصوصیات روانی افراد مانند درون گرایی یا برون گرایی و …)

  • عوامل رفتاری (اندازه مصرف، خرید آنلاین یا آفلاین، وفاداری مشتریان و …)

market segmentation
معیارهای تقسیم بازار: متغیرهای جغرافیایی، جمعیت شناسی، عوامل روانشناختی، عوامل رفتاری

فرض کنین مخاطبین شما مدیران ارشد دولتی هستن. می توان حدس زد که معمولا از چه سایت هایی بازدید می کنن. اینطوری می تونیم در نقاطی که مخاطبین شما بیشترین حضور رو دارن تبلیغات هدف دار خود رو نمایش بدیم.
حال اگه مخاطبین شما خانوم های خونه دار دارای بچه کوچیک باشن مخاطبین یه جور خاصی از سایت ها هستن و به اون سایت ها اعتماد دارن. به این صورت می توان در همون نقاط تبلیغات و محتوای مربوط به اون مخاطبین رو در همون سایت ها منتشر کرد.
در حالی که به خاطر همین کار در فضای سنتی مجبور به اجاره بیلبورد هستین. این بیلبورد در برابر دید هزاران نفر قرار گرفته که درصد بالایی از اون ها مخاطبین شما نبوده یا در وقتی که اون تبلیغات رو منتشر کرده اید جزو مشتریان شما نیستن. پس بدون توجه به نوع مخاطبین، دسته بندی اون ها و هدف گذاری مناسب، هزینه هایی به شما تحمیل می شه که ممکنه برگشت سرمایه مطلوبی نداشته باشه و این بدین دلیله که تبلیغات هدف دار نداشتین.
همین کار رو در فضای دیجیتال می توان به صورت هدف دار انجام داد که اصطلاحا به اون تقسیم بندی بازار یا Market Segmentation می گیم.

تقسیم بندی بازار
بازار به بخشای مختلفی دسته بندی می شه که هر بخش پرسونای برابر داره

به طور مثال اگه شما عرضه کننده بلیط هواپیما هستین، وقتی که مخاطب به شما نیاز داره با جستجو و کمی تحقیق می تونه شما رو پیدا کنه و به سمت شما بیاد. هممون ممکنه روزی واسه خرید بلیط هواپیما مشتری احتمالی شما باشیم. پس واسه شما، ما که به دنبال بلیط هواپیما هستیم یه دسته از مخاطبین هدف دار بازار می باشیم.
پس اگه تبلیغات شما حالا که احتیاجی به اون ندارم در برابر دید من باشه، سوخت شده و توجه منو به عنوان مخاطب احتمالی بلیط هواپیما در آینده جلب نمیکنه. وقتی تبلیغات هدف دار یا وب سایت شما می تونه در فضای دیجیتال دیده شه که مخاطب به اون محصول نیاز داشته و در جستجوی اون هستش.

دوره اصول دیجیتال مارکتینگ

مدرس مهدی دهبان 

جلسه اول رایگان، ثبت نام کنین

مشکلات فضای آفلاین درتعیین اندازه تاثیر تبلیغات

محتوا هم براساس نیاز کاربرها و شناختی که نسبت به اونا پیدا می کنیم می تونه جزء تبلیغات هدف دار باشه.
در فضای سنتی و تبلیغات محیطی، وقتی که می خواهید تاثیر طرحتون رو روی بیلبورد سبک سنگین کنین باید اول زمان زیادی منتظر خالی شدن جایگاه بیلبورد مورد نظر باشین. پس از آماده و پیاده سازی طرح روی بیلبورد ۲ الی ۳ ماه زمان نیازه تا آگهی مورد نظر نمایش شده و مردم اون رو ببینن.
پس از این کار هم باز احساس مخاطبین رو متوجه نمی شید چون فضای تبلیغات آفلاین به طور کامل یه طرفه و بدون تعامل با مخاطبینه.

حال باید یه تیم سوال گری آماده کنین که کار تحقیقات بازاریابی (Marketing Research) رو بعد از تموم شدن تبلیغات بکننن و از افرد سوال کنن که آگهی برند x رو دیدین؟ حالا که تبلیغ رو دیدین حس خوبی نسبت به اون داشتین؟ فهمیدین که منظور از این وسیله در این تبلیغ چی بوده؟ نظرتون مثبت بود یا منفی؟ در آخر ۳ الی ۴ ماه زمان و هزینه جانبی صرف امتحان تاثیر و تاثیرگذاری آگهی می شه.
حال چه اتفاقی میفته؟ می تونین زمان رو به ۶ ماه قبل پس فرستاده و بگید از اول شروع می کنم؟ جواب منفیه. سفر در زمان الان تخیلی بیش نیس. این جاست که به معنی تبلیغات هدف دار اطلاع کامل پیدا می کنیم.

 امتیازات فضای دیجیتال در امتحان تاثیر تبلیغات

اندازگیری تاثیر تبلیغات
در فضای دیجیتال به دلایل متفاوت از جمله سرعت و تعاملی بودن، امکان شنیدن حرفا و پیامای مخاطبین خود رو دارین.

در فضای غیر دیجیتال و سنتی شما به طور کامل یه سویه صحبت کرده و گوشی واسه شنیدن ندارین. وقتی که بیلبوردی منتشر می شه این فقط شمائید که صحبت می کنین. در حالی که وقتی یه شرکت استارت آپ بخش بیمه طرح های تبلیغاتی خود رو در فضای دیجیتال یا حتی در همون فضای سنتی منتشر می کنه، صحبت ها در همون فضای دیجیتال اتفاق می افتد.
به طور مثال در اینستاگرام افراد در مورد این قضیه و طرح ها نظر میدن یا در توییتر در مورد این موضوع صحبت می کنن و این یعنی امکان تعاملی بودن واسه همه مخاطبین هست که می توان ازش استفاده بهتری داشت.
در دنیای دیجیتال با معنی دیگری به اسم Rich Media آشنا می شیم.
در فضای آفلاین تبلیغات بیشتر به صورت طرح های ثابته مانند آگهی های محیطی منتشر شده در بیلبوردها، اما در فضای دیجیتال به راحتی می توان از ویدیو به جای طرح ثابت استفاده کرد. در این جا ممکنه به تبلیغات یا ویدیو های تلویزیونی فکر کنین اما در بازم در مقایسه، فضای دیجیتال یه قدم جلوتر از اون هستش.
شما می تونید با تولید ویدئوهای تعاملی، یه رسانه غنی (Rich Media) ایجاد کرده که امکان برقرای رابطه با مخاطبین رو داره.
مانند ویدیو هایی که مخاطب می تونه با انجام فعالیتی، روی اون تغییر شکل بسازه. این اتفاق باعث می شه که مخاطب بهتر بتونه در مورد محصول شما تصمیم گیری کنه. تولید محتوای با ارزشی که بتونه مخاطبین رو در تصمیم گیری واسه خرید محصولی کمک کنه هم مثل این محتوا هستن.
فرض کنین فردی می خواهد لپتاپ یا گوشی موبایلی بخره طبیعیه که فقط به شعارهای گول زننده اون فروشنده اکتفا نمی کنه و نظر آدمایی که اون محصول رو خریده و ازش استفاده کرده ان رو جویا می شه تا بتونه با دید بازتری خرید خود رو انجام بده.

اجزا دیجیتال مارکتینگ

موضوع بعدی که در ادامه دربارش صحبت می کنیم کانال های ورودی دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing Channels) است.

کانال (Channel) چیه؟

کانالای دیجیتال مارکتینگ
کانال ها زیرساخت هایی هستن که در بازاریابی دیجیتال با اونو به رو هستیم و می بایست از اونا استفاده کنیم

کانال ها شامل دسته بندیای اصلی زیره:

  • وب سایت
  • تبلیغات آنلاین
  • بازاریابی موتورهای جستجو

وب سایت اولین کانالیه که به عنوان یه زیرساخت در دیجیتال مارکتینگ مورد استفاده قرار می گیرد. بدون داشتن سایت نمی توان فعالیت دیجیتال مارکتینگ رو به صورت کامل انجام داد.
دومین کانالی که با اون مواجه هستیم تبلیغات آنلاین است که خود شامل بخش های متفاوتیه از جمله:
تبلیغات بنری یا متنی، تبلیغات ppc، تبلیغات گوگل، تبلیغات ایمیلی، تبلیغات ویدئویی، تبلیغات داخل app
در مقالات بعدی بیشتر به این بخش از دیجیتال مارکتینگ می پردازیم.
سومین جزء از اجزای دیجیتال مارکتینگ بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM می باشه. این دقیقا همون بخشیه که افراد خود به دنبال موضوعی در موتورهای جستجو هستن و با برنامه ریزی مناسب می توان از پتانسیل موجود در این بخش هم در جهت رشد کسب و کار بهره برد.

جمع بندی

با در نظر گرفتن چیزی که در این مقاله آموختیم می توان با تقسیم بندی بازار (Segmentation) و تبلیغات هدف دار واسه اون دسته از مخاطبین که حالا مشتری شما هستن یا گروهی از اون ها که در آینده به جمع مخاطبین شما می پیوندند از صرف هزینه های اضافی جلوگیری کرد و تبلیغات خود رو با هوشمندی بیشتری واسه اون دسته از مخاطبین هدف به نمایش گذاشت و بازدهی بالاتری رو توقع داشت.
در مقاله بعدی به صورت جداگونه با اجزای دیجیتال مارکتینگ آشنا خواهید.

ادامه بحث در مقاله بعدی:

اجزای بازاریابی دیجیتال یا همون دیجیتال مارکتینگ 

همین حالا بخونین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *